پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۳۰ بهمن ۱۳۹۸

عنوان خبر در این قسمت قرار میگیرد

122
2
سه شنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۷
افسانه یاوری

در حال حاضر Illumina بزرگ‌ترین بازیگر تجهیزات توالییابی DNA است، که با انعقاد قرارداد خرید رقبای کوچکی مانندPacific Biosciences  با مبلغ 1.2 میلیارد دلار، سهم خود را در بازار افزایش می‌دهد. پلتفرمهای Illumina شامل شکست DNA به توالی‌های با خوانش کوتاه است که پس از آن با روشهای سریع و کارآمد مانند پازل، مجدداً مونتاژ شده که به طور چشمگیری به کاهش هزینه‌های مطالعات ژنتیکی در طول چند سال گذشته کمک کرد‌ه‌است.
پلتفرمهای  Illuminaهمچنین می‌توانند برای توالییابی قطعات بلند‌تر DNA نیز مفید باشند؛ همان‌طور که نمونهها را مانند پازل، به قطعات کم‌تری تبدیل می‌کنند، می‌توانند ایزوفرمهای خاص را شناسایی و مشکلات موجود را حل کنند، همانند توالیهای تکراری که کوک زدن قطعات را سختتر می‌کنند. این روش، بسیار گران قیمت است هرچند که تلاش کرده است تا فناوری با دقتی برای توالی‌های با خوانش کوتاه باشد.

مدیرعامل این شرکت، دکتر Francis deSouza معتقد است  Illuminaبا قرار دادن دو پلت‌فرم کنار یکدیگر، سبب نزدیک‌تر شدن به دید کامل‌تری از ژنوم، به شکل دقیق، کامل، سریع و مقرون به صرفه می‌شود. بزرگ‌ترین محرک این قرارداد، خط تولید محصولات جدید PacBio  بودهاست که به طور ویژه این فناوری، نوید کاهش زمان لازم برای توالییابی رشته‌های بلندDNA  را می‌دهد. به علاوه PacBio با داشتن نسل جدید ‌تراشه در سال‌های آینده با فناوری خوانش توالی‌های بلند، بیشتر از هر زمان دیگری قابلدسترس خواهد بود.
در تشخیص بالینی، فناوری خوانش بلند بدین معنی است ‌که امکان شناسایی انواع ساختارهای ژن‌هایی که محدوده و دقت اطلاعات تولید شده توسط آزمایش‌ها را بهبود میبخشند وجود دارد. برای مثال می‌توان از این روش برای تشخیص بیماریهای نادر ژنتیکی استفاده کرد.

تمامی دستآوردهای برنامه‌های کاربردی خوانش بلند توسط Illumina در سال 2017 حدود 660 میلیون دلار محاسبه می‌شود که می‌تواند به حدود 5.2 میلیارد دلار در سال 2022 رشد کند. تحلیلگران معتقدند این معامله "شکاف مهمی"را در محدوده محصولات ایجاد می‌کند.
تسلط Illumina در بازار-با فروش 2،75 میلیارد دلار در سال گذشته در مقایسه با 94 میلیون دلار شرکت- PacBio منجر به ابهاماتی در رابطه با انحصار کامل Illumina بر بازار شده‌است. پژوهشگران معتقدند عدم همپوشانی میان پلت‌فرم‌های خوانش کوتاه و بلند، این مسئله را حل می‌کند.

فناوری توالی‌یابی ژنتیکی پیشرفته شرکت آکسفورد نانوپور(ONT)، که برای شهرت خود برای توالییابی کل ژنوم، بر پایه نانوحفره‌های پروتئینی طراحی شده است نیز، هیچ تهدید جدی برای کسب و کار Illumina ندارد.

برچسب: