پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۶ فروردین ۱۳۹۹

عنوان خبر در این قسمت قرار میگیرد

122
2
شنبه, ۱۷ آذر ۱۳۹۷
آزاده داودی

سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا (EPA) ورود روغن سورگوم به بازار سوخت‌های تجدیدپذیر را به واقعیت نزدیک‌تر ساخته است. سورگوم گیاهی است که کشت آن با چالش‌های خاصی همراه بوده‌است. با صدور تأییدیه از جانب سازمان حفاظت از محیط‌زیست برای کاربردی‌ کردن استفاده از روغن این گیاه، اصلی‌ترین چالش پیش‌ رو برطرف شده‌است.


سورگوم (sorghum) یا ذرت خوشه‌ای، گیاهی است که در بسیاری از نقاط دنیا رشد می‌کند. ایالت‌های کانزاس، کلرادو و نبراسکا در کشور امریکا، مراکز اصلی کشت سورگوم به شمار میروند. این گیاه در گذشته عمدتاً به عنوان غذای خام برای حیوانات و انسان‌ استفاده می‌شد، اما اخیراً مسئله‌ استفاده از روغن سورگوم به عنوان سوخت تجدید‌پذیر، توجهات زیادی را به خود جلب کرده‌است.

پژوهشگران هم‌اکنون در حال یافتن روش‌های جدید برای برداشت بیشتر سورگوم از زمین‌های زراعی و اعمال اصلاحات دیگر در انبارسازی و هم‌چنین مهندسی ژنتیک این گیاه هستند. سورگوم با سرمایه‌گذاری ۱۶ میلیون دلاری که توسط وزارت انرژی ایالات متحده‌ آمریکا صورت گرفته‌است روزهای بسیار خوبی را در آینده تجربه خواهد نمود.

روغن سورگوم معیارهای استاندارد سوخت‌های تجدیدپذیر (RFS)  را در خود ندارد و تا امروز نیز به عنوان سوخت تجدیدپذیر مورد قبول واقع نشده است. سازمان حفاظت از محیط‌زیست آمریکا به این نتیجه رسیده که میزان گاز گلخانه‌ای حاصل از سوختن روغن سورگوم، تا اندازه‌ای پایین است که بتواند گواهی RFS را دریافت کند. اندرو ویلر (Andrew Wheeler) -مدیر اجرایی سازمان حفاظت از محیط‌زیست- به همراه جری موران (Jerry Moran) و دب فیشر (Deb Fisher) –از سازمان ملی تولید‌کنندگان سورگوم و فدراسیون اداره‌ مزارع آمریکا- به تازگی سند نهایی آن را امضاء کرده‌اند.

سؤال این است که چرا این موضوع تا این اندازه مهم است؟ تخمین زده می‌شود این ماده‌ اولیه که به تازگی مورد تأیید رسمی قرار گرفته است، در حدود ۲۱ میلیون گالن سوخت تولید کرده و در رسیدن به استانداردها و ملزومات RFS انعطاف‌پذیری نشان دهد. هم‌چنین استفاده از روغن سورگوم باعث ایجاد تنوع در ترکیب سوخت‌های‌زیستی خواهد شد.

مطابق با اظهارات سازمان ملی تولید‌کنندگان سورگوم، علاوه بر ۹ تولید‌کننده اتانول که در حال حاضر به استخراج روغن سورگوم مشغول هستند چندین کارخانه‌ دیگر نیز قادر خواهند بود تا سورگوم را خریده و از آن استفاده کنند.

بر اساس آن‌چه در مجله‌ دایجست گزارش شده‌است پژوهشگران هندی دریافته‌اند که سورگوم می‌تواند در کارخانه‌های تولید اتانول از نیشکر استفاده شود و برای انجام آن، نیاز به ایجاد تغییرات در این کارخانه‌ها وجود ندارد. در نتیجه، کشاورزان و کارخانه‌ها قادر خواهند بود بر اساس میزان آب در دسترس خود، به کاشت محصول مورد نظر بپردازند.

در ماه می، آزمایشگاه کولد اسپرینگ هاربر (Cold Spring Harbor) نیویورک گزارش کرد که ایجاد یک تغییر ژنتیکی ساده می‌تواند تعداد دانه‌های سورگوم را در هر خوشه سه ‌برابر کند. پژوهشگران دانشگاه فلوریدا در دسامبر ۲۰۱۷ سه نوع مختلف از سورگوم را شناسایی کردند که می‌توانند در هر هکتار از زمین، ۱۰۰۰ گالن روغن سورگوم تولید کنند. درنتیجه، آینده‌ سورگوم به عنوان منبعی برای سوخت‌زیستی درخشان‌تر شده‌است.

برچسب: