پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۴ بهمن ۱۳۹۸

عنوان خبر در این قسمت قرار میگیرد

122
2
شنبه, ۸ دی ۱۳۹۷
محمد مهدی مقدسیان

شرکت پیشتاز طب فعالیت خود را در سال 1377 با هدف تحقیق و تولید فرآورده‌های تشخیص طبی آغاز نمود و با تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه تحقیقات و همکاری با متخصصینی کارآمد، در طول اولین سال‌های فعالیت خود موفق به طراحی چندین کیت تشخیص طبی بر پایه متدولوژی ELISA گردید. فعالیت های فن آورانه و مستمر  از آن سال ها تا کنون این مجموعه را به قطب اول کشور در زمینه طراحی و تولید کیت های تشخیصی روش های ایمونواسی تبدیل کرده است به نحوی که امروز این مجموعه با فعالیت و همکاری 200 تن از فارغ التحصیلان دانشگاهی و همکاری و اشتغال غیر مستقیم 2000 نفر در سطح کشور، محصولات خود را علاوه بر مصرف داخلی به 25 کشور صادر می نماید.


آقای دکتر بهروز  تهرانی درباره پیشتاز طب صحبت کنید؛ از چه زمانی کار را شروع کردید؟

شرکت پیشتاز طب در سال 1377 تاسیس شد ولی از حدود دو سال پیش از آن نیز فعالیت‌هایی داشت که به صورت غیر رسمی بود و از سال 1377 شرکت را ثبت کرده به طور رسمی آغاز به کار کردیم. حقیقت آنکه فعالیتمان را با واردات یک سری از قطعات وکیت های آزمایشگاهی آغاز کردیم ولی از همان ابتدا میدانستیم که هدف اصلی واردات نیست. به همین دلیل کار تحقیقات را همزمان با واردات شروع کردیم، علی‌رغم اینکه تصور غالب در آن زمان این بود که این قبیل محصولات های‌تک بود به دلیل تکنولوژی خیلی  پیشرفته امکان طراحی و تولید کیت‌های الایزا در کشور وجود ندارد، تیم ما اولین نمونه‌ کیت های طراحی شده را در حدود 18 سال پیش به بازار عرضه کرد. بعد از آن نیز به تدریج تعداد محصولات را افزایش دادیم و سالانه چند محصول به سبد تولیدات پیشتاز طب اضافه کردیم. در حال حاضر بیش از 45 محصول تولید و روانه بازار می کنیم. طبعا وقتی تولید را توسعه دادیم کیفیت را هم باید افزایش می دادیم، به جهت اینکه دغدغه ما تولید با کیفیت محصولات بود. بر این اساس اقدام به اخذ  گواهینامه های بین المللی کیفیت و مدیریت کردیم و پس از اخذ  این گواهینامه ها و مجوز فروش در اتحادیه اروپا CE آماده صادرات محصولات شدیم.


درباره محصولات شرکت دقیق تر توضیح دهید:

هم اکنون سایت تولیدی 5000 متری این شرکت با رعایت اصول مطابق و همگام با آخرین استاندارهای کشورهای پیشرفته ی صاحب نام در این صنعت و با ظرفیت و توان تولید سالانه 100,000,000 تست و امکانات پیشرفته تولید، بسته بندی  و نگهداری در سال 1394 مورد بهره برداری قرار گرفت.

محصولات:

-       کیت های الیزا (بالغ بر 45 محصول با کاربرد تشخیص بیماری های عفونی و هپاتیت و HIV، سنجش هورمون های مختلف و بیومارکر های سرطانی بوده که غالب آنها موفق به اخذ مجوز فروش در اتحادیه اروپا CE شده اند)

-       تست های تک تستی الیزا جهت استفاده در سیستم های بسته اتوماتیک

-       تست های بیوشیمیایی  (بالغ بر 20 محصول برای سنجش مولکول های حیاتی و بیوشیمیایی که غالب آنها موفق به اخذ مجوز فروش در اتحادیه اروپا CE شده اند)

-       تست های غربالگری نوزادان ( (شامل 4 محصول برای غربالگری اختلالات متابولیک نوزادان )

 

وضعیت منابع انسانی در شرکت شما چگونه است؟

در حال حاضر 200 پرسنل متخصص و کارآزموده در دفتر مرکزی و مجتمع تولیدی مشغول به فعالیت هستند که ازاین تعداد 20 درصد دارای تحصیلات تکمیلی ( دکتری و کارشناسی ارشد) و 40 درصد دارای تحصیلات کارشناسی می باشند.

از مصادیق شرکت های دانش بنیان که نقش مهمی در تحقق اقتصاد دانش بنیان وتولید ثروت دارد تبدیل مواد اولیه و خام به محصول نهایی بر پایه دانش و فن آوری میباشد  و شركت ‌دانش‌بنیان پیشتاز طب، با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و توان ایجاد و به‌كارگیری فناوری‌های پیشرفته‌ی مورد نیاز، تبدیل مواد خام به محصولات نهایی و با ارزش افزوده‌ی بالا را محقق کرده است. در این چرخه شرکت پیشتاز طب نه تنها با تامین کنندگان مطرح دنیا بلکه با مشارکت شرکت های تامین کننده و بالا دستی داخلی به طور غیر مستقیم موجب ایجاد 2000 فرصت شغلی در کشور کرده است.

 

درباره وضعیت بازار محصولات تان توضیح دهید

 با انفجار تکنولوژی که در حال رخ دادن است و حجم وسیع واردات پیش‌بینی ما این است که بازار محصولات ما کوچک تر شود و به همین دلیل پروژه های کلانی را از سال ها قبل آغاز کردیم که برپایه آن  محصولات جدیدی را به زودی روانه بازار خواهیم کرد. علاوه بر این، یک پروزه بزرگ مشترک با یک شرکت چند ملیتی را آغاز کرده ایم تا در کوتاه ترین زمان ممکن وضعیت کیفیت و تکنولوژی محصولات ایمونواسی داخلی را بهبود  بخشیم. در این پروژه دستگاه‌های ایمونواسی با طرحی بسته تولید خواهیم شد که شامل تولید دستگاه، کیت‌ها و سایر ریجنت در مجموعه پیشتاز طب می شود. این پروژه نسل جدید آزمایشگاه را سرویس داده و بیش از 50 درصد از بازار تست‌های آزمایشگاهی را شامل می‌شود.

 

در حوزه صادرات چه اقداماتی را انجام داده اید؟

از سال 1382 و با حضور شرکت پیشتاز طب به عنوان تنها نماینده ایران در نمایشگاه مدیکای آلمان، به عنوان بزرگترین رویداد صنعت آزمایشگاهی    همچنین نمایشگاه Arab Health در دبی ، صادرات این شرکت به کشور های خارجی نیز آغاز شد. در طی این سال ها و با گسترش صادرات به بیش از 25 کشور از 4 قاره، شرکت پیشتاز طب در سالهای 1389 و 1394 و 1396  عنوان بهترین صادر کننده نمونه کشور را به خود اختصاص دهد.

هم اکنون بالغ بر 45  نوع کیت الایزا شامل انواع کیت‌های تشخیص مارکرهای سرطانی، بیماری‌های عفونی،  هورمونی، و بیش از 15 نوع کیت بیوشیمی، تولیدات اصلی شرکت را تشکیل میدهند.

 

درباره پروژه های پیش رو پیشتاز طب و چشم انداز شرکت توضیح دهید:

طراحی و ساخت پروتوتایپ اولین دستگاه  ایمونوانالایزر و کیت های تک تستی مبتنی بر الیزا ؛ انتقال تکنولوژی ساخت دستگاه کمی لومینسنس و راه اندازی خط تولید کیت های تشخیصی بر مبنای کمی لومینسنس (نسل های نوین ایمونواسی).

چشم انداز مجموعه جوان پیشتاز طب، مطابق با برنامه استراتژیک ده سوم حیات شرکت، شناخته شدن به عنوان مجموعه ای پیشرو و نوآور در طراحی و بومی سازی زیست فن آوری های نوین و هوشمند به منظور تشخیص سریع، دقیق و ارزان بیماری هاست. این  چشم انداز هم راستا با سیاستهای کلی اقتصاد و چشم انداز های کشور، که بر پیشتازی اقتصاد دانش بنیان به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه است.

 

با توجه به اینکه شما جزو تولیدکنندگان موفق این حوزه به شمار می آیید؛ تولید کنندگان با چه دغدغه‌هایی روبرو هستند ؟

دغدغه ما این است که اگر محصولی را تولید می‌کنیم بتوانیم بازارش را هم فراهم کنیم. سرعت تکنولوژی برای پیشرفت بسیار زیاد است و به صورت تساعدی در حال توسعه است. به عبارتی ما هر روز شاهد تغییر و پیشرفت تکنولوژی هستیم. تکنولوژی‌های پیشرفته به راحتی می‌تواند آینده یک انسان سالم را پیش‌بینی کرده و تشخیص دهد آن فرد در آینده دچار چه بیماری‌هایی می‌شود. ما روی این موضوع سرمایه‌گذاری کرده ایم و با تشکیل کارگروه‌هایی سعی کرده ایم به اندازه کشورهای پیشرفته ما هم به روز بوده و از تکنولوژی پیشرفته استفاده کنیم. امروز سرعت پیشرفت برخی از تکنولوژی های سلامت محور با سرعت پیشرفت علوم رایانه ای برابری میکند و این علاوه بر این که زنگ خطری است برای تولید کنندگان و محققین صنعت سلامت کشور بر لزوم اتخاذ رویکرد های حمایتی و تنظیم صحیح قوانین بالادستی تولید و صادرات تاکید دارد.

برچسب: