پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

ضرورت استفاده از شتاب‌دهنده‌ها در صنایع تخمیری

2059
0
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
محمد مهدی مقدسیان

اولین نشست صنایع تخمیری سبز ایران توسط کارگروه بیوتکنولوژی محیط زیست ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری کشور و با حضور اعضای انجمن تولیدکنندگان اتانول و خمیرمایه ایران، استادان و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده‌ی سازمان حفاظت محیط زیست، واحدهای صنعتی مربوط فعالانی از صنعت آب، صنایع پایین‌دستی مرتبط با فرآوری پسماندهای صنعت اتانول، استارت‌آپ‌ها، به دعوت ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری  با حضور دبیر ستاد و کارگروه‌های مربوط در سالن شیخ بهایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری، دکتر قانعی در این نشست تاکید کرد: کشورهای پیشرفته‌ی دنیا با استفاده از الگوی اقتصاد غیر نفتی به اقتصاد زیستی ورود کرده‌اند و کشور ما نیز قصد دارد تا سه درصد سهم جهانی اقتصاد زیست‌فناوری جهان را به دست بیاورد.


وی افزود: در این نشست ورود زیست‌فناوری به حوزه‌ی صنایع تخمیری و نقشی که ستاد می‌تواند در این امر داشته باشد بررسی خواهد شد.


ایشان با اشاره به اهداف ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری تاکید کرد: استفاده از فناوری زیستی در صنایع می‌تواند ارزش افزوده صنعت را زیاد کند و هزینه‌ها را کاهش دهد و در نهایت می‌تواند ظرفیت صادرات را فراهم نماید.


قانعی با تاکید بر ضرورت نزدیک‌تر شدن دانشگاه با صنعت افزود: داشتن 15 هزار فارغ‌التحصیل زیست‌فناوری  در کشور ما یک فرصت بزرگ محسوب می‌شود و باید از این فرصت در کاهش ارزبری و تولید بهره برد.


وی ادامه داد: انتظاری که از ستاد وجود دارد این است که اشتغال‌های پایداری در حوزه‌ی زیست‌فناوری ایجاد نماید و سهم قابل توجهی از اقتصاد دانش‌بنیان را به خودش اختصاص بدهد.


دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری با اشاره به عدم اعتماد کامل صنعت به دانشگاه افزود: ستاد برای ایجاد هم‌افزایی میان دانشگاه و صنعت از مدل سرمایه‌گذاری جسورانه برای حمایت از صنایع داخلی استفاده می‌کند.


به طور خلاصه اهم محور‌های مورد بحث و پیشنهادات و مصوبات نشست بدین شرح است:


توسعه‌ی صنایع تخمیری و زیست‌فناوری صنعتی به ویژه در بخش توسعه‌ی تولید بیواتانول امری ضروری برای کشور است. هم چنین ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری به ویژه از طریق کارگروه‌های صنعتی و محیط زیست خود تلاش خواهد کرد تا همگام با توسعه‌ی زیست‌فناوری، در حل مسائل صنعت تولید اتانول و صنایع مرتبط اهتمام ویژه داشته باشد.


ستاد توسعه زیست فناوری از تشکیل شتاب‌دهنده‌ها در واحدهای صنعتی ذی صلاح تولیدکننده‌ی اتانول و خمیرمایه حمایت خواهد کرد و خطرپذیری استفاده از دانش بومی را به سود صنعت کاهش خواهد داد.


همچنین انجمن تولیدکنندگان اتانول و خمیرمایه‌ی ایران، مساعی خود را در جهت توسعه‌ی صنعت اتانول و خمیرمایه منطبق بر سازگاری با محیط زیست کشور و حفاظ از منابع گاز به کار خواهد بست.


در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی که حل مسائل سلامت مردم را دنبال می‌نمایند، از هرگونه پیشرفت در جهت حل مسائل زیست‌محیطی صنعت حمایت خواهند کرد.

برچسب:

نظرات