پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

آیین اختتامیه‌ی کنگره‌ی بین‌المللی زیست‌پزشکی

1909
0
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
محمد مهدی مقدسیان

کنگره‌ی بین‌المللی زیست‌پزشکی پس از سه روز فعالیت، رسما به کار خود پایان داد. مراسم اختتامیه‌ی این کنگره، پنجشنبه ششم دی ماه در محل نمایشگاه‌های دائمی تهران و با سخنرانی دکتر قانعی و تجلیل از برگزیدگان برگزار گردید.

دکتر قانعی، دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری در این مراسم، ضمن تشکر از برگزاری شایسته‌ی این رویداد بین‌المللی گفت: در کشور ما دیدگاه مناسبی نسبت به کنگره‌ها و همایش‌های مختلف وجود ندارد؛ با این حال، برگزاری چنین رویدادهایی، خصوصا در سطح بین المللی می تواند توریسم علمی را در کشور رونق بخشد. ایشان کنگره‌ی زیست‌پزشکی را نمونه‌ی موفقی از یک رویداد علمی خصوصی دانسته و افزودند: با توجه به رتبه‌ی علمی ایران، اگر زیرساخت‌های کشور برای برگزاری کنگره‌ها به منظور ایجاد جذابیت علمی برای توریسم علمی تقویت گردد، کمتر کشوری در منطقه، توان رقابت با ایران در این موضوع را خواهد داشت. شاید جا افتادن این ظرفیت، یک دهه زمان لازم داشته باشد.

مصطفی قانعی در ادامه افزود: ما برای نشان‌دادن ظرفیت‌های زیست‌فناوری برای ایجاد تحول در اقتصاد کشور مشکل داریم و اقتصاد زیستی هنوز در بودجه‌ریزی مفهومی پیدا نکرده‌است. کنگره‌هایی از این دست، یکی از ابزارهایی است که می‌توان این مفاهیم را با اعداد و ارقام به مسئولین بلند پایه‌ی کشور نشان داد.

در ادامه از برگزیدگان، مجریان و سرآمدان بخش‌های مختلف کنگره‌های زیست‌پزشکی و زیست‌دارو تقدیر به عمل آمد.

 

در حاشیه اختتامیه‌ی کنگره بین‌المللی زیست‌پزشکی

رونمایی از کتاب برترین فناوری‌های داروسازی و پزشکی 

کتاب برترین فناوری‌های داروسازی و پزشکی با چشم‌اندازهایی از آینده 2050 رونمایی شد.

دکتر رستگار، رئیس کارگروه سلامت ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری در آیین رونمایی از این کتاب گفت: این کتاب با تلاش 33 گروه متشکل از اساتید مجربی از جمله دکتر ملک زاده، دکتر رضایت و سایر اساتید گردآوری شده‌است. محتوای کتاب مشتمل بر مباحث مختلفی از جمله زیست‌دارو، زیست‌پزشکی، فناوری اطلاعات، علوم پایه و تشخیص است. کتاب از پزشکی شخصی‌سازی شده شروع شده و به مباحثی همچون سل، ژن، بافت، کاربردهای درمانی و سلول‌درمانی، بیوانفورماتیک، فرآورده‌های زیست‌دارو، واکسن‌های جدید، خوراکی و اسید نوکلئیکی، تشخیص‌های جدید مبتنی بر ژنتیک و میکروفلوئیدیک‌ها پرداخته است. این کتاب راهنمای بسیار خوبی برای انجام تحقیقات در آینده و شناخت مسیرهای نوین علم در جهان خواهد بود. پیشگفتار این کتاب به قلم اساتید بزرگواری همچون دکتر قانعی، دکتر رضایت، دکتر مهبودی، دکتر ملک زاده و دکتر فقیهی نگاشته شده‌است.

دکتر رستگار در ادامه افزود: اگر تلاش‌ها و حمایت‌های ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری و در راس آن دکتر مصطفی قانعی نبود، امکان چاپ این کتاب ارزشمند فراهم نمی‌شد. در زمینه‌ی مجموع مقررات فرآورده‌های زیستی و بیولوژیک نیز کتابی در ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری تهیه شده که به زودی رونمایی خواهد شد.

برچسب:

نظرات