پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

تجلیل از سرآمدان و پژوهشگران برتر حوزه‌ی زیست‌فناوری، در حاشیه‌ی افتتاحیه‌ی کنگره‌ی بین‌المللی زیست‌پزشکی

2105
0
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
محمد مهدی مقدسیان

آیین مراسم تجلیل از سرآمدان و پژوهشگران برتر حوزه‌ی زیست‌فناوری در روز دوشنبه، 3 دی ماه 1397 در  محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید.

دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری در این مراسم گفت: ایران رتبه‌ی اول منطقه در حوزه‌ی زیست‌فناوری را به دست آورده است و دستیابی به رتبه‌ی دهم جهان و کسب سه درصد از بازار جهانی زیست‌فناوری از اهدافی است که در سال 1404 به آن دست پیدا می‌کنیم.

وی افزود: راه‌اندازی شبکه‌ی محصول سالم برای تامین امنیت غذایی کشور، ایجاد الگوی تغذیه تلفیقی و استفاده از کودهای زیستی در کشاورزی و برگزاری رویداد مسابقه تحلیل داده‌های نسل جدید توالی‌یابی از جمله برنامه‌هایی است که ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری از آن‌ها حمایت نموده‌است.

دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری با بیان اینکه این ستاد با ایجاد شتاب دهنده‌ها و استفاده از سرمایه‌گذاری جسورانه،  تولید و اشتغال بیشتر در کشور را در دستور کار خود قرار داده است افزود: تمام تلاش ما این است تا بر روی مشکلات و دغدغه‌های اصلی کشور تمرکز کنیم و بتوانیم با کمک و استفاده از دانش متخصصان زیست‌فناوری و با رویکرد توسعه محور این مشکلات را برطرف کنیم.

ایشان حوزه‌های اولویت دار ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری را صنایع غذایی، واکسن‌های دامی و انسانی، دامپزشکی، محیط زیست، داروهای زیستی، کشاورزی و داروهای پیشرفته و مواد حد واسط دارویی برشمرد.

دکتر مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری پیشگام کاهش ارزبری و حمایت از تولید داخلی در کشور است افزودطبق برنامه‌ای که در ستاد داریم تا سال 1399، 43 داروی بیولوژیک و واکسن و 25 داروی پیشرفته‌ی ضد سرطان توسط شرکت‌های مورد حمایت ستاد تولید خواهد شد.

ایشان همچنین از ایجاد و راه‌اندازی پروژه‌ی سوخت زیستی در کشور خبر داد و گفت: ایجاد طرح تقسیم کار ملی زیست‌فناوری با هدف توانمند سازی و استفاده از ظرفیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها و نهادهای مختلف علمی کشور و همچنین برگزاری نشست‌های استانی با هدف تعیین اولویت‌های ضروری هر استان در حوزه‌ی زیست‌فناوری و تبادل نظر به منظور بستر سازي شبكه‌ی فعالان در حوزه‌ی زيست‌فناوري در هر منطقه از کشور از برنامه‌های ستاد است.

همچنین در پایان مراسم، با حضور دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری و مدیران این ستاد و دانشمندان حوزه‌ی زیست‌فناوری از پژوهشگران برتر جوان زیست‌فناوری و سرآمدان این حوزه تقدیر شد.

اسامی پژوهشگران برتر جوان به شرح زیر است:

1.     دکتر صدیقه اسد، عضو هیات علمی دانشگاه تهران

2.    دکتر فاطمه پور اصغریان رودسری

3.   دکتر یونس پیله‌ور سلطان احمدی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

4.    دکتر بهاره دبیرمنش، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

5.   دکتر زهرا درخشان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یزد

6.    دکتر سید محمد مهدی دستغیب، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات صنعت نفت ایران

7.   دکتر امین رمضانی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

8.   دکتر امیر شاملو، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف

9.   دکتر سید محمد موسوی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

10.  دکتر مهدی محمدی، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

 

اسامی سرآمدان زیست‌فناوری به شرح زیر است:

1.     دکتر سید نظام الدین حسینی، عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران

2.    دکتر علی هاتف سلمانیان، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

3.   دکتر عباس رضایی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس

4.    دکتر قاسم محمدی‌نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان

برچسب:

نظرات