پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

آیین اهدای جایزه بزرگ بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس

2040
0
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
محمد مهدی مقدسیان

به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری برنامه‌های روز زیست‌فناوری دانشگاه تربیت مدرس شامل سه رویداد یازدهمین دوره‌ی جایزه‌ی بزرگ بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس، ایده بازار و فن‌بازار حوزه زیست‌فناوری در سالن جابرابن حیان دانشگاه تربیت مدرس در روز سه شنبه 27 آذر ماه برگزار گردید.


فاطمه رهبری‌زاده رئیس مرکز تحقیقات و توسعه‌ی زیست‌فناوری دانشگاه تربیت مدرس در حاشیه برگزاری یازدهمین دوره‌ی جایزه‌ی بزرگ بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس و دومین سال برگزاری همایش روز زیست‌فناوری این دانشگاه گفت: دانشگاه تربیت مدرس بعنوان قطب بیوتکنولوژی کشور از سال 1378 رسالت اعطای جایزه بزرگ بیوتکنولوژی را به شرکت‌های تولید کننده یا افرادی که محصول در حوزه‌ی زیست‌فناوری داشته باشند برعهده دارد.

وی با اشاره به برگزاری نخستین سال گرامی‌داشت روز زیست‌فناوری در سال گذشته با سه برنامه فن‌بازار زیست، ایده‌بازار زیستی و اعطای جایزه‌ی بیوتکنولوژی در دانشگاه تربیت افزود: امسال برنامه را ارتقا دادیم که علاوه بر سه برنامه‌ی قبلی برنامه‌ی اولین رویداد مرکز مجازی شتاب‌دهنده‌ی زیست‌فناوری دانشگاه نیز برگزار شد.

رهبری‌زاده با اشاره به همکاری علمی و پژوهشی پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با شرکت پرسیس‌ژن بعنوان شتاب‌دهنده‌ی محصولات زیست‌فناوری افزود: البته ما با این شرکت همچنین فاز همکاری‌های خود را در قالب قراردادهایی به منظور حمایت از محصولات آزمایشگاهی اساتید این دانشگاه برای ورود به بازار آغاز کرده‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری دومین سال روز زیست فناوری در دانشگاه تربیت مدرس گفت: ما خوشحالیم که در این برنامه‌ها در تلاش هستیم که ایده‌ها و طرح‌های خام دانشجویی را به طرح‌های آزمایشگاهی و در ادامه محصول تبدیل کنیم.

رهبری‌زاده افزود: در این راستا دانشگاه تربیت مدرس با برگزاری روز زیست‌فناوری بستری را فراهم کرده‌است که دانشجویان بتوانند ایده‌های خود و اعضای هیات علمی نیز محصولات آزمایشگاهی خود را ارائه کنند که بهترین آن‌ها از سوی شتابدهنده‌ها برای حمایت از تولید صنعتی انتخاب می‌شوند.

رئیس مرکز تحقیقات و توسعه‌ی زیست فناوری دانشگاه تربیت مدرس همچنین در خصوص اینکه امسال جایزه‌ی بزرگ بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس به چه کسانی تعلق گرفت نیز با بیان اینکه این جایزه فقط به محصولات زیست‌فناوری اعطا می‌شود که تولید و صادر شده باشند، گفت: با اینکه 34 طرح را دریافت کرده بودیم اما امسال برای جایزه‌ی اول و دوم هیچ انتخابی نداشتیم و فقط چهار طرح به شورای تخصصی ارسال شد

وی با اشاره به افزایش مبلغ جایزه سوم جایزه بزرگ بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس از سه به پنج میلیون تومان گفت: این جایزه امسال به یک شرکت‌ فناور بابت طرح تولید آنتی‌بادی و دلیزوماب اهدا شد.

وی افزود: البته محصولات بیوتکنولوژی زیادی در کشور وجود دارند که تولید و صادر می‌شود اما آن‌ها برای جایزه اعلام آمادگی نکرده بودند.

رهبری‌زاده گفت: البته درصدد هماهنگی با ستاد و صندوق زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هستیم که برای سال 1398 برای دریافت طرح‌های بیشتری در حوزه‌ی زیست‌فناوری، اطلاع‌رسانی برگزاری بزرگترین جایزه‌ی بیوتکنولوژی کشور با همکاری رسانه‌ها در سطح کشور به شکل فراگیر انجام شود.

وی افزود: بر همین اساس از سال آینده آئین اعطای جایزه بزرگ بیوتکنولوژی دانشگاه تربیت مدرس طبق یک روال منظم با دعوت از روسای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور برای انتخاب برترین‌ها بصورت ملی برگزار می‌شود.


در ادامه‌ی این همایش، دکتر احمدی -ریاست دانشگاه تربیت مدرس- ضمن تشکر از برنامه‌ریزان این همایش، هیات داوران، استادان، دانشجویان و انجمن‌های مرتبط با فناوری زیستی گفت: دانشگاه تربیت مدرس یکی از مهم‌ترین قطب‌های فناوری زیستی است. در حال حاضر با برنامه‌ریزی خوب مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی و دانشکده‌ی معتبر علوم زیستی و همچنین مشارکت بزرگان صنعت و فناوری افق درخشانی را پیش روی فعالیت‌های این حوزه می‌بینم. امیدوارم این همایش سال آینده باشکوه‌تر و فراگیرتر برگزار شود.

برچسب:

نظرات