پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۶ فروردین ۱۳۹۹

عنوان خبر در این قسمت قرار میگیرد

122
2
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
زمزم جوادی

یکی از جدیدترین پروژه‌های اتحادیه‌ی اروپا شامل تولید ترکیبات و مواد شیمیایی است که در ایجاد طعم‌ها و رایحه‌ها به صورت زیستی کاریرد دارند. در روش SHIKIFACTORY100 سلول‌ها به گونه‌ای مورد دست‌کاری ژنتیکی قرار می‌گیرند که می‌توانند بیش از ۱۰۰ ترکیب مطلوب را در طی مسیر سلولی تغییر یافته‌ی شیکیمات تولید کنند.

در این پروژه که توسط مرکز DTU Biosustain دانشگاه دانمارک انجام‌شده‌است ابتدا مدل‌سازی متابولیک و آنالیز داده‌ها انجام گرفت. سپس از CRISPR ، سیستم‌های انتخاب به وسیله بیوسنسورها و سایر ابزار مورد استفاده در زیست‌شناسی صناعی استفاده شد تا مسیر کلاسیک شیکیمات دچار تغییر شود.

برنامه‌ چشم‌انداز 2020 (Horizon2020) اتحادیه‌‌ی اروپا بزرگترین برنامه‌ تحقیقات و نوآوری در اتحادیه‌ی اروپا است که بودجه‌ ۸۰ میلیارد یورویی به آن اختصاص داده شده است. این برنامه شامل ۱۱ گروه صنعتی و آکادمیک از ۸ کشور اروپایی است که برای ۷ سال، از ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌است.

برنامه‌ی‌ چشم‌انداز ۲۰۲۰ از پروژه SHIKIFACTORY100 حمایت ۸ میلیون یورویی کرده است. Simão-Soares  -رئیس شرکت SilicoLife- سرپرست این پروژه منحصربه‌فرد اروپایی است. این طرح در گسترش بیش‌تر زیست‌شناسی صناعی و اقتصاد زیستی  مؤثر خواهد بود.

انتظار می‌رود در سال‌های نه چندان دور تولید مواد شیمیایی از طریق مسیرهایی که دارای پایه‌ زیستی و از مواد اولیه‌ قابل بازیافت هستند به روشی ایده‌آل تبدیل شود. درخواست برای تولید مواد اولیه‌ از منابع پایدار در سال‌های اخیر با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبه‌رو شده است. حتی جایگزینی تدریجی مواد اولیه‌ مصنوعی با طبیعی در شرکت‌های بزرگ در حال انجام است. البته محدود بودن و وابسته‌بودن به شرایط آب‌و‌هوایی برخی از این منابع طبیعی، تولید وسیع را با افزایش هزینه‌‌ها مواجه می‌کند.

پروژه‌ی‌ SHIKIFACTORY100 با طرحی که ارائه داده‌است به دنبال جایگزینی سریع و ‌مقرون به صرفه‌‌ی تولید ترکیبات موجود و جدید با روشی منحصر‌به‌فرد است. در حال حاضر این گونه ترکیبات به صورت پتروشیمیایی تولید می‌شوند یا باید از گیاهان استخراج شوند.

برچسب: