پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۶ فروردین ۱۳۹۹

عنوان خبر در این قسمت قرار میگیرد

122
2
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
علی صلواتی زاده

لیتوانی کشوری است در شمال اروپا و میانه منطقه بالتیک. این کشور در سال 2004 به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. شهر اصلی و پایتخت آن ریگا است. لیتوانی سواحل بسیاری با دریای بالتیک و خلیج ریگا دارد. مرزهای شمالی آن به استونی، و از غرب به بلاروس، از شرق به روسیه و از جنوب به لتونی می­رسد. مناطق کشور لتونی به دلیل نزدیکی به سواحل عمدتا مناطق پست و همواری هستند و مناطق شرقی آن کمی کوهستانی است. لیتوانی رودخانه­های متعددی دارد که همگی به سمت دریای بالتیک سرازیر می­شوند.

رطوبت در اغلب مناطق لیتوانی بسیار بالاست و آسمان معمولا ابری است به طوری که فقط بین 30 تا 40 روز سال آفتابی است. حتی تابستان­ها عمدتا هوا بارانی و سرد است. بیش از یک سوم لیتوانی را جنگل پوشانده‌است و در یک سوم مناطق جنگلی کشت صورت می­گیرد.

یک سوم جمعیت لیتوانی به زبان روسی صحبت می­کنند. بقیه به زبان‌های رومانیایی و آلمانی تکلم دارند و اغلب آن‌ها مسیحی هستند (کاتولیسم رومانیایی، اُرتودوکس غربی و لوترانیسم). لیتوانی در سالهای اخیر کم‌ترین نرخ تولد را نه تنها در منطقه بالتیک، بلکه در بین کشورهای اروپایی داشته است. جمعیت لیتوانی در حال حاضر حدود 1.93 میلیون نفر است.

صنایع و همکاری­های تجاری

صنایع لیتوانی در اواخر قرن نوزدهم شکوفا شدند به طوریکه تا قبل از قرن بیستم، سنگین­ترین صنایع منطقه دریای بالتیک متعلق به لیتوانی بوده‌است. از اواسط دهه 1990 تا اوایل قرن بیست و یکم، اغلب صنایع در لیتوانی به بخش خصوصی واگذار شدند. محصولات کشاورزی بسیاری در لیتوانی کشت میشوند. غلات مهم ترین آن‌هاست. گندم، جو و کتان نیز در رتبه­های بعدی قرار دارند. سیب زمینی، پیاز، هویج و چغندر قند محصولات کشاورزی اصلی لیتوانی در صادرات هستند. صنعت کشاورزی در ابتدای قرن بیست و یکم در ادامه برنامه مستقل سازی صنایع، کاملا به بخش خصوصی واگذار شد، این امر در افزایش کیفیت و مرغوبیت محصولات تولیدی تاثیر به سزایی گذاشته‌است.

لیتوانی وابستگی زیادی به واردات انرژی دارد. برق عمدتا از لتونی و استونی و محصولات نفت و گاز از روسیه و لتونی وارد کشور لیتوانی می­شوند. مهمترین تولیدات لیتوانی، مشروبات الکلی، وسایل خانگی، داروسازی و صنایع شیمیایی است.

نوع محصولات کشاورزی تولیدی نشان‌دهنده‌ی ظرفیت بسیار بالای این کشور در تولید انواع انرژی زیستی از ضایعات این محصولات کشاورزی است که سرشار از انرژی ذخیره شده­اند.

اوایل دهه 2000 ، سرمایه­گذاری مستقیم خارجی (FDI) که بیشتر از سوی کشورهای اروپایی بود، حدود یک سوم GDP سالانه لیتوانی را شامل می­شد. GDP لیتوانی در سال 2017، 26.9 میلیون یورو بوده‌است.

از شرکای اصلی تجاری لیتوانی می­توان به آلمان، لتونی، روسیه، استونی، لهستان و انگلستان اشاره کرد. عمده صادرات لیتوانی شامل چوب، سازه‌های چوبی، فلزات، مواد غذایی و منسوجات است. اغلب واردات آن، ماشین آلات، نفت، مواد غذایی و محصولات شیمیایی است.

 

 

 

 


توزیع درصد گردش مالی سالانه در بخش­های مختلف صنایع شیمیایی و بیوتکنولوژی لیتوانی

 

صنعت بیوتکنولوژی لیتوانی

صنعت بیوتک در لیتوانی به دلیل سطح علمی بالای دانشمندان و آزمایشگاه‌های این کشور در وضعیت مطلوبی به سر می­برد. بیوتکنولوژی در سال 2004 الویت اول دولت لیتوانی قرار گرفت.

به دلیل پیشینه تاریخی لیتوانی در صنایع شیمیایی و داروسازی، اکنون این دو صنعت از وضعیت مناسبی در صادرات و واردات برخوردارند. لیتوانی در اتحادیه جماهیر شوروی، اصلی­ترین شهر در تولید مواد پتروشیمی، رنگ و داروسازی بوده‌است و 25% داروهای این اتحادیه در لیتوانی تولید می­شد.

به سبب حجم بالای سرمایه­گذاری R&D در این کشور، شرکت­های داروسازی جان تازه­ای گرفتند و فعال‌ترین صنعت در بخش صادرات محسوب می­شوند. نسبت هزینه R&D به GDP کل این کشور در سال قبل، 1.2 درصد بوده‌است.

صنایع شیمیایی و دارویی جایگاه پنجم را در گردش مالی با کسب 5/7 درصد از کل صنایع و نیز جایگاه پنجم در تعداد افراد شاغل با 7% کل کارکنان لیتوانی را در سال 2016 بدست آوردند. تعداد شرکت‌های فعال در این حوزه 500 شرکت بوده‌است.

مقاصد اصلی صادرات آن‌ها کشورهای همسایه خود یعنی لتونی و استونی و همچنین روسیه، دانمارک، آلمان و لهستان هستند.

همکاری در پروژه مشترک برای ورود به بازار جدید

یکی دیگر از انجمن­های صنعتی فعال بیوتک در لیتوانی، اتحادیه صنایع شمیایی و داروسازی لیتوانی است، این انجمن خصوصی ارتباط بین صنعت و همکاری­های بین­الملی را تسهیل می­بخشد. یکی از اقدمات مهم این انجمن در افزایش و بهبود صادرات، همکاری با پارک علم و فناوری تارتو در استونی در پروژه مشترکی به نام "بازاریابی و فعالیت‌های ارتقاء فروش محصولات صادراتی با ارزش افزوده بالا" است. اهداف اصلی این پروژه افزایش ظرفیت صادرات استونی و لیتوانی در تولید و فروش محصولات با ارزش افزوده بالای اقتصادی است، همچنین توسعه‌ی استراتژی بازاریابی و آنالیز و توسعه‌ی بازار برای حضور موفق در بازارهای سنگاپور و مالزی و همچنین، همکاری در تبلیغات اولیه محصولات در فاز اول به صورت آزمایشی در برخی بازارهای هدف مشترک است. مرحله اولیه تبلیغ و توزیع در کشورهای در حال توسعه‌ی آسیایی انجام می­شود. جلسات مشترک با کسب و کارها برای ایجاد پل تجاری جدید و بررسی روابط تجاری از دیگر اهداف این برنامه مشترک است. محتوای این پروژه از ملاقات با شرکت­های موفق به دست می‌آید.

استونی و لیتوانی از نظر موقعیت جغرافیایی، شرایط اجتماعی و صنایع مشابهت بسیاری باهم دارند، به همین دلیل تحقیقات بازار مشترک و بررسی زنجیره تامین و عرضه محصولات غذایی و بیوتک کشاورزی و غذایی (پروبیوتیک)  و دارویی انجام می­شود تا به نقاط مشترک برای سرمایه­گذاری و توسعه برسند. همچنین مطالعات اولیه‌ی شرکت‌های بیوتک یکدیگر و معرفی بهتر آن‌ها در این همکاری صورت می­گیرد.

پورتفلیوی معرفی محصولات مشترک استونی و لیتوانی برای حضور در بازارهای مالزی و سنگاپور تعیین می­شود؛ تهیه بروشور، کلیپ و تیزر تبلیغاتی در جهت حضور محصولات مشترک در این بازارها بسیار مهم ارزیابی‌شده‌است.

این پروژه با همکاری مشترک شرکت­های کوچک و متوسط فعال بیوتک لیتوانی و استونی برای تعیین بازار هدفی جدید و مشترک و حضور مشترک در آن ایجاد شده است. پشتیبانی اصلی این برنامه برای پیشرفت شرکت­های کوچک و متوسط فعال در صنعت بیوتک طرفین است.

کل هزینه سرمایه­گذاری شده در این پروژه حدود 346 هزار یورو است، صندوق توسعه منطقه­ای اروپا[1] به کمک این پروژه آمده و بیش از 290 هزار یورو از آن را تامین می­کند. انجمن صنایع شمیایی و دارویی لیتوانی نیز بیش از 55 هزار یورو سرمایه­گذاری کرده‌است.

مراکز تحقیقاتی

پنج دانشگاه و موسسه تحقیقاتی بزرگ و پیشرفته در حوزه R&D بیوتک و علوم زیستی در لیتوانی فعالیت می­کنند که در لیست زیر آورده شده­اند:  

 

 

دانشکده بیولوژی دانشگاه لیتوانی

www.lu.lv

دانشگاه فنی ریگا

http://www.style-kueste.de/scanbalt/daten/images/c_trans.gifwww.rtu.lv

موسسه تحقیقاتی SIGRA

www.llu.lv

موسسه سنتزهای آلی لیتوانی

www.osi.lv

مرکز مطالعات و تحقیقاتی بیومدیکال

bmc.biomed.lu.lv

آژانس ملی توسعه و سرمایه­گذاری لیتوانی (Latvian Investment and Development Agency) اطلاعات بسیاری را در مورد نحوه و انتخاب بازار مناسب جهت سرمایه­گذاری خارجی در توسعه کسب و کارهای لیتوانی جمع­آوری کرده است و در وبسایت خود یا در قالب گزارشات سالانه منتشر می­کند. سیاست­های مختلف مشوق مالیاتی حتی تا 90% در پرداخت مالیات برای سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه­های ملی از جمله در صنعت بیوتک تخفیف در نظر گرفته‌اند.

لیتوانی هم در کنار اسلوونی و چند کشور دیگری که تازه به عضویت اتحادیه اروپا آمده­اند، انجمن بیوتکنولوژی خود را در سال 2006 راه اندازی کرد تا ارتباط بین صنعت و محیط­های تحقیقاتی و آکادمیک بهتری ایجاد شود و برای سرمایه­گذارای خارجی هماهنگی بهتری بین این دو بخش در معرفی ظرفیت­های باقوه واقعی صنعت بیوتک لیتوانی صورت بگیرد.


 

شرکت­های برتر بیوتک لیتوانی

شرکت‌های بیوتک لیتوانی در همه زمینه­ها (R&D، تولید وسایل آزمایشگاهی و ارائه خدمات تجاری بیوتک) از سایر کشورهای باتیک جلوتر، بیشتر و با کیفیت­تر هستند. اکنون دو تا از بزرگترین شرکت­های دارویی منطقه بالتیک در لیتوانی مستقر هستند. شرکت­های بزرگ Olainfarm و Grindex هستند که از اتحادیه شوروی باقی مانده­اند. اما شرکت­های کوچکتر و استارتاپهای نوظهور بیوتکنولوژی از تقریبا دهه 2000 راه اندازی شده­اند. Biosan، CleanTech از جمله آن‌ها هستند که در ادامه اطلاعات بیشتری از آن‌ها ارائه می‌گردد.

یکی از استارتاپ‌های موفق بیوتک لیتوانی، شرکت Conelum است. این استارتاپ در اواخر سال 2012 با سرمایه­گذاری 200 هزار یورو در لیتوانی راه اندازی شد. هدف اصلی این استارتاپ تهیه تست تشخیصی میکروبیولوژیکی سریع برای شرکت­های صنایع نوشیدنی و مواد غذایی است با تکنولوژی نوآورانه و خاص خود یعنی EloKIT است. در هسته اصلی تیم استارتاپ دانشمندانی از کشورهای دیگر نیز همکاری می­کنند. امروزه برای انجام تست‌های امنیت غذایی، شرکت‌های تولیدکننده مشروبات و مواد غذایی باید با استفاده از روشهای سنتی و در Petri dishes انجام شود که بین 24 ساعت تا 5 روز زمان میبرد. با استفاده از تکنولوژی تشخیصی EiKIT این شرکت، کل زمان این تست تنها 30 دقیقه طول خواهد کشید. این کیت تشخیصی مزایای زیادی برای شرکت‌های تولیدکننده دارد از جمله اینکه، میزان مرجوعیات را کاهش می­دهد، محصولات به خوبی نگهداری می­شود و ریسک وقوع اتفاقات ناخواسته در طول فرایند را بسیار کاهش می­دهد.

طبق گزارش انجمن ملی بیوتکنولوژی لیتوانی شرکت‌های فعال این صنعت به ترتیب زیر معرفی شده­اند:

شرکت

زمینه فعالیت

Asla Biotech

 

ارائه خدمات بیوتک از جمله سنتز ژن، سفارشی خدمات DNA/RNA، اکسپرژن پروتئین­ها، مونوکلونال آنتی بادی،

stabule cell lines، Polyclonal & preimmune sera

Biosan

 

تولید نوآورانه وسایل آزمایشگاهی برای تهیه نمونه، شامل وسایل نسل جدید آزمایشگاهی

Elmi

 

تولید میکرو پروسسورهای کنترل شده وسایل آزمایشگاهی برای دارو و بیولوژی

Biotehniskais Centrs

 

تولید بیو راکتورهای آزمایشگاهی و وسایل خودکار صنعتی فرایندها

Genera

 

ژنوتیپینگ، تعیین جهش هموفیلی نوع A یا B، تست والدین 15 Ioci، تشخیص منو ژن و دیگر بیماری­ها، تحقیقات ژنومیک دارویی (فارما ژنومیک)

Grindesks:

 

توسعه، تولید و بازاریابی دوز نهایی داروهای تولیدی شرکت­های داروسازی و مواد دارویی فعال

Olainfarm

توسعه، تولید، بازاریابی و توزیع رنج گسترده­ای از محصولات دارویی

Biolat

 

تولید مواد فعال بیولوژیکی از شاخ و برگ درختان و انواع دیگر بیومس برای صنایع غذایی، داروسازی، نگهداری و پرورش گیاهان و غیره.

Sigra

 

به عنوان R&D شرکت‌های تولیدی و موسسات تحقیقاتی در زمینه بیوتک حیوانی و داروهای حیوانات فعالیت می­کند.

لیست صادرکنندگان صنعت بیوتک لیتوانی و دیگر کشورهای منطقه بالتیک به همراه مشخصات آن‌ها در وبسایت زیر قابل مشاهده است:

http://latvian_companies.balticexport.com/[1] Euoprean Regional Development Fund

برچسب: