پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۴ بهمن ۱۳۹۸

عنوان خبر در این قسمت قرار میگیرد

122
2
یکشنبه, ۱۴ بهمن ۱۳۹۷
علیرضا خاکدامن

شرکت دانش‌بنیان زیست‌تخمیر فعالیت خود را از سال 1381 در دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز نمود. پیش از تولید محصولات پروبیوتیکی توسط این شرکت، تمام محصولات پروبیوتیک موجود در بازار ایران وارداتی بوده و ایده‌ی نوین تولید این فرآورده‌ها در داخل، پایه‌گذار تاسیس این شرکت بود. با توجه به اهمیت و نقش فلور میکروبی در سلامت و بهبود بیماری‌ها شرکت دانش‌بنیان زیست‌تخمیر به تولید انواع مکمل‌های پروبیوتیک برای موارد و سنین مختلف اهتمام ورزیده‌است. به همین منظور با دکتر فاضلی رییس هیات مدیره‌ی شرکت دانش‌بنیان زیست‌تخمیر هم‌صحبت شدیم.

 

-ابتدا درباره شرکت زیست‌تخمیر و چگونگی راه‌اندازی آن توضیح دهید

شرکت زیست‌تخمیر نخستین شرکت دارویی تولیدکننده‌ی فرآورده‌های پروبیوتیک به صورت مکمل است. ما کارمان را از مرکز تحقیقات تضمین کیفیت داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران شروع کردیم؛ زمانی که هنوز حتی واژه پروبیوتیک به گوش بسیاری از مردم نرسیده بود. چند فرآورده را در مرکز رشد فرآورده‌های دارویی دانشکده‌ی داروسازی تهران تعریف و به تولید رساندیم. با ثبت این فرآورده‌ها در وزارت بهداشت موظف شدیم، امکانات ساخت را فراهم کنیم. شرکت زیست‌تخمیر به عنوان یکی از نخستین شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فرآورده‌های دارویی شناخته شده است. در واقع شرکت زیست‌تخمیر پس از سیناژن دومین شرکت دانش‌بنیان دارویی به شمار می‌رود. ما کارمان را از صفر شروع کردیم. یکی از ویژگی‌های اصلی شرکت این است که مواد اولیه موردنیازش را هم خودش تولید می‌کند. مواد اولیه ما باکتری‌ها هستند که ما خودمان آن‌ها را کشت می‌دهیم. در ابتدا در دانشگاه از فرمانتورهای کوچک استفاده می‌کردیم که در حال حاضر 3 فرماتور 1000 لیتری داریم که به صورت شبانه‌روزی باکتری‌ها را کشت می‌دهند و بعد با روش‌های اسپری درایینگ خشک شده و سپس فرموله می‌شوند و در نهایت در فرآورده‌های پروبیوتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر 11 فرآورده پروبیوتیک در شرکت زیست تخمیر در حال تولید است. در یک عبارت می‌توان گفت که شرکت زیست تخمیر شرکتی دانش‌بنیان و خودکفا است که کمترین نیاز را به واردات دارد. در چند سال اخیر نیز تلاش کردیم شرایط تولید خود ارتقا دهیم و تجهیزات تولید چه در بخش ساشه و چه در بخش قرص و کپسول را به‌روز کردیم. سایتی هم در پارک فناوری پردیس در حال ساخت داریم که بعد از اتمام بزرگترین واحد پارک خواهد شد.

-در رابطه با ضرورت تولید محصولات پروبیوتیک توضیح دهید.

علت استقبال جهانی از محصولات پروبیوتیک این است که طی 50 سال اخیر همراه با تغییراتی که در جهان رخ داده مانند تغییرات آب و هوایی، تغییراتی نیز در داخل بدن افراد رخ داده‌است. هر انسان زنده حدود یک کیلوگرم باکتری را با خود حمل می‌کند. این باکتری‌ها سیستم ایمنی بدن را تنظیم می‌کنند و در واقع این باکتری‌ها برای بدن مفید هستند. تئوری تحت عنوان تئوری تمیز شدن وجود دارد به این معنا که در اثر مصرف مواد بهداشتی، شوینده و آنتی‌بیوتیک‌ها حداقل بخشی از باکتری‌های مفید بدن انسان از بین رفته‌اند و یک سری باکتری دیگر جایگزین آن‌ها شده‌اند و به این ترتیب تعادل باکتری بدن انسان بهم خورده است. گفته می‌شود به همین علت نیز شیوع بیماری‌های دستگاه ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا ام اس که قبلا بسیار کم بوده در حال حاضر زیاد شده‌است. به این ترتیب باید به گونه‌ای باکتری‌های مفید را برای بدن تامین کرد. این کار یا از طریق افزوده‌شدن باکتری‌های مفید با محصولات غذایی مانند ماست و دوغ و... قابل انجام است یا از طریق مصرف محصولات مکمل پروبیوتیک هر دو شکل هم در دنیا مرسوم است. منتها تفاوت آن‌ها در این است که محصولات غذایی پروبیوتیک با دوز پایین هستند و برای اینکه در طولانی‌مدت بتوانند تعادل باکتری خوبی را در بدن ایجاد کنند مورد استفاده قرار می‌گیرند اما مکمل‌های پروبیوتیک در دوزهای مشخص و دقیق هستند و کاملا مشخص است که با مصرف آن‌ها چه میزان و از چه نوع باکتری مفید وارد بدن فرد می‌شود. بنابراین محصولات پروبیوتیک هم توسط افراد سالم و هم توسط افراد بیمار قابل مصرف است که در افراد سالم جنبه پیشگیری و تنظیم باکتری‌های مفید بدن را دارد و در افراد بیمار نیز جنبه درمانی. ضمن اینکه در حال حاضر پروبیوتیک‌های اختصاصی نیز تعریف شده‌است؛ به عنوان مثال پروبیوتیک‌هایی که برای قلب یا برای دستگاه ادراری مفید هستند. شرکت زیست تخمیر هم به سمت پروبیوتیک‌های تخصصی رفته است. پروبیوتیک جدیدی که به تازگی وارد بازار کرده‌ایم برای زخم معده است. در واقع این یک پروبیوتیک اختصاصی است که برای حذف‌کردن میکروب‌های عامل زخم معده در بدن مفید است. همچنین برای افراد سالم نیز مفید است تا از ابتلای آن‌ها به زخم معده جلوگیری کند. در حالت عادی درمان زخم معده با سه داروی قوی آنتی‌بیوتیکی باعث بهم خوردن تعادل باکتری روده می‌شود که با مصرف این محصول از این وضعیت جلوگیری می‌شود.


 
-درباره محصولات تولیدی و مواد اولیه‌ی شرکت توضیح دهید

از ابتدای تاسیس هدف ما در شرکت زیست‌تخمیر این بود که مواد اولیه را به دو دلیل مهم خودمان تولید کنیم. دلیل اول این بود که انجام این کار ارزبری کمتری برای ما به همراه داشت. دلیل دوم این بود که می خواستیم نوع باکتری استفاده شده در مواد اولیه متناسب با اقلیم ایرانی باشد. از آنجا که با ژنتیک خاص خودمان را داریم طبیعتا نوع میکروب‌های ما هم متفاوت است و باید مواد اولیه به کار رفته با بدن ما همسان و سازگار با ژنوم ما باشد.

به عنوان مثال یکی از محصولات پروبیوتیک ما جهت پیشگیری و درمان اکثر بیماری‌های شایع در کودکان می‌باشد و در سلامت دستگاه گوارش و همچنین سایر قسمت‌های بدن تاثیرات بسزایی را دارا می‌باشد . برخی از فواید محصولات پروبیوتیک تولید شده در شرکت زیست‌تخمیر برای کودکان عبارت است از: درمان یبوست، درمان ریفلاکس، عفونت‌های تنفسی، درمان نفخ و کولیک نوزادان، درمان اسهال ناشی از ویروس یا باکتری در نوزادان‌، اسهال ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک (ADD)، در زمان شیوع بیماری‌های عفونی و فصلی مانند سرماخوردگی برای بهبود قدرت دفاعی بدن.

همچنین ما از سال 93 واحد صنعتی خود را در شرق تهران (سه‌راه تهرانپارس) احداث کردیم. مساحت این کارخانه‌ حدود 3 هزار متر و دارای 3 بخش مجزا است. یکی از بخش‌ها تولید API پروبیوتیک با تولید 100 تن پودر سلول برای صنایع دارویی، غذایی و مکمل را برعهده دارد. قسمت دیگر finished form است که به صورت قرص و کپسول، ساشه، مایعات خوراکی (ویال و قطره) محصول تولید می‌کند.

بخش دیگر خط تولید کپسول‌های لیکوئید فیل یا لیکب‌ها است که شکل جدیدی از فرآیند‌های دارویی را انجام می‌دهد. خوشبختانه در حال دریافت مجوز Hazardous برای این خط هستیم. این خط و خط ویال‌های خوراکی ما به طور کامل جدید است. باید به این نکته اشاره داشت که حدود 50 الی 60 درصد محصولات ازجمله ویال‌های خوراکی، کپسول‌های واژینال و کپسول‌های لیکب فرمولاسیون جدید دارند و 90 درصد آنها تا به امروز در ایران وجود نداشته‌اند.

 

-درباره تفاوت شرایط تولید محصولات مکمل دارویی در ایران و خارج از کشور توضیح دهید

بر خلاف تصور رایجی که وجود دارد، به هیچ عنوان نظارت سختگیرانه‌ای بر روی تولید محصولات مکمل دارویی در خارج از کشور وجود ندارد. در واقع در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا و همین طور کشورهای اروپایی نظارت بر روند تولید دارو سخت‌گیرانه است اما برای مکمل‌های دارویی اصلا این گونه نیست. در حالی که در کشور ما نظارت بر روی تولید مکمل‌های دارویی بسیار سخت‌گیرانه است و این باعث بالا رفتن کیفیت مکمل‌های دارویی در داخل کشور می‌شود.

اساسا نوع نگاه به محصولات خارجی در داخل کشور بسیار غلط است. بعضی‌ها فکر می‌کنند چون یک محصول خارجی است کیفیت بالاتری هم نسبت به محصول ایرانی دارد. در حالی که ما می‌بینیم در خیلی از محصولات دارویی، این برندهای ایرانی هستند که کیفیت بالاتری را عرضه می‌کنند.

 

-درباره نیروی انسانی شرکت و نوع نگاهی که به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی دارید توضیح دهید؟

مهم‌ترین دغدغه‌ی افرادی که در شرکت ما می‌خواهند کار کنند باید ایران باشد. مریض ایرانی، صنعت و اقتصاد ایرانی باید در اولویت آن‌ها باشد و توسعه‌ی سلامت کشور باید به عنوان یک فرهنگ در افرادی که در شرکت ما کار می‌کنند نهادینه شده باشد. افرادی که ما انتخاب می کنیم حتما باید از دانشگاه‌های برتر فارغ التحصیل شده باشند. سطح انگیزشی افرادی که در شرکت ما کار می‌کنند باید بسیار بالا باشد چون افراد ما نیاز دارند تا تمام ذهن و تمرکز خودشان را معطوف به کارشان کنند. افراد ما بعد از چهار سال که از کارشان می‌گذرد در رشته‌ی کاری خودشان مرجع می‌شوند و این موضوع در شرایط اقتصادی و کاری ایران بسیار برای آن‌ها مفید واقع می‌شود. در واقع از لحاظ بازاری می‌توان گفت افرادی که در زیست‌تخمیر کار می‌کنند قیمت‌شان چند برابر می‌شود و آدم‌های گرانی می‌شوند.  در حال حاضر این شرکت حدود 250 پرسنل مستقیم بیمه شده دارد. البته تعداد پرسنل غیربیمه‌ای شاید بیشتر از این عدد باشد. در واقع الگوریتم رشد شرکت در تمام این سال‌های به صورت فزاینده بوده است.

 

-علاوه بر شرکت زیست‌تخمیر گویا شرکت دیگری نیز دارید. درباره آن توضیح بدهید

بله شرکت بنیان سلامت کسری شرکت تابعه‌ی شرکت زیست‌تخمیر است. در این شرکت یک سری مواد دارویی و مکمل‌ها را تولید می‌کنیم. به عنوان مثال شرکت بنیان سلامت کسری نخستین تولیدکننده ویال خوراکی ال کارنتین در ایران در دوز یک گرمی و دو گرمی است. علاوه بر این شرکتی را در حوزه شتاب‌دهنده در حال ثبت داریم. شرکت‌های شتاب‌دهنده شرکت‌هایی هستند که ریشه‌دار هستند و می‌توانند از شرکت‌ها یا افرادی که استارت آپ هستند حمایت کنند. ما یک شرکت شتاب‌دهنده را در حوزه دارو در دست اخذ مجوزهای لازم و ثبت داریم. در واقع ما دومین شرکت‌دارویی شتاب‌دهنده بعد از سیناژن که پرسیس‌ژن را ثبت کرده خواهیم بود. در حال حاضر شتاب‌دهنده‌ها بیشتر در حوزه IT فعال هستند اما در حوزه دارویی نیز این حرکت به تازگی شروع شده است.

-نگاه کلی شما به صنعت داروسازی در ایران چگونه است؟

متاسفانه صنعت داروسازی در کشور ما وضعیت با ثباتی ندارد. اگر چه توانمدی داخلی ما بسیار بالاست اما بعضی سیاست‌ها در کشور ما نتوانسته‌است به صنعت داروسازی کمک کند. دلیل اول بحث طرح تحول سلامت است. بودجه‌ای که برای طرح سلامت پیش‌بینی شده بود با بودجه‌ای که در واقع مصرف شد تفاوت چشم‌گیری دارد. در واقع بودجه‌ی پیش‌بینی شده دو هزار میلیارد تومان بود در حالی که در اجرا بیشتر از هشت هزار میلیارد تومان بودجه مصرف شده‌است. اگر شرکت‌های داروسازی داخلی تعطیل شوند مطمئن باشید که واردکنندگان، قیمت خودشان را افزایش می‌دهند. هرچند در حال حاضر قیمت داروهای مشابه خارجی به طور میانگین هفت برابر داروهای داخلی است. واقعا در حال حاضر نیازمند یک تغییر رویکرد جدی به سمت تولید داخل هستیم. باور کنیم که زیست‌فناوری می‌تواند برای کشور ما ثروت بیافریند.

 

 

-به عنوان صحبت پایانی درباره سهم بازاری که به دست آورده‌اید و نگاهتان به رقابت در این عرصه توضیح دهید

خوشبختانه درباره محصولاتی که تولید می‌کنیم موفق شده‌ایم تا هشتاد درصد سهم بازار را به دست بیاوریم. ما به هیچ عنوان به دنبال انجام دادن کارهای تکراری نیستیم و تلاش می‌کنیم تا فرآورده‌هایی را تولید کنیم که نیاز داخلی کشور است و در حال حاضر فقط واردات آن‌ها صورت می‌گیرد و باعث ارزبری می‌شوند. از رقابت هم هیچ ترسی نداریم و استقبال می‌کنیم. اما توصیه‌ای که به شرکت‌ها و تولیدکنندگان دیگر دارم این است که کارهای تکراری انجام ندهند و کاری کنند که بتواند به کاهش ارزبری در کشور منجر شود.

برچسب: