پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

همکاری ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری با دانشگاه شهید بهشتی

1843
0
شنبه, ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
محمد مهدی مقدسیان

به گزارش روابط عمومی ستاد توسعه زیست‌فناوری، دو تفاهم‌نامه در راستای توسعه‌ی زیست‌فناوری برای نیل به اهداف مشترک، تبدیل ایده به محصول و تجاری‌سازی و همچنین تأمین نیازهای اساسی کشور در حوزه‌ی زیست‌فناوری به امضای دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دکتر مصطفی قانعی و بابک شکری معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه شهید بهشتی، رسید.


بر اساس این دو تفاهم‌نامه، آزمایشگاه افزایش بهره‌وری تولید در زیست‌‌فناوری و مرکز نوآوری دانشکده‌ی علوم و فناوری زیستی دانشگاه شهید بهشتی راه‌اندازی می‌شود.


به گفته‌ی دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری، این قرارداد با راه‌اندازی مرکز نوآوری، با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌های دانشگاه منعقد و در مرکز نوآوری نیز شرایط و زیرساخت‌های لازم برای تولید و همچنین تجاری‌سازی محصولات فراهم می‌شود.


دکتر مصطفی قانعی در این نشست، کسب 3 درصد بازارهای جهانی زیست‌فناوری را براساس نقشه‌ی جامع علمی از اولویت های کشور در این زمینه نام برد و افزود: تاکنون یک درصد این سهم محقق شده که بخش عمده‌ی آن هم از طریق داروهای زیست‌فناوری است. 


وی با اشاره به رتبه‌ی جهانی ایران در موضوع زیست‌فناوری، اظهار کرد: در این حوزه در حال پیشرفت هستیم.


قانعی با اشاره به توان داخلی کشور در این حوزه یادآور شد: زمانی که به مجموعه‌ی این توانمندی‌ها متمرکز می‌شویم، به این نتیجه می‌رسیم که نمی توان به صورت جزیره‌ای در این حوزه عمل کنیم از این رو با توجه به پتانسیل نیازمندی‌های مناطق مختلف کشور اقدام به تقسیم کار ملی کرده‌ایم. سید حسن صدوق رئیس دانشگاه شهید بهشتی در این مراسم اظهار داشت: حوزه‌ی زیست‌فناوری جزء علوم پیشرو قلم‌داد می‌شود و به ‌عنوان یک دانش میان‌‌رشته‌ای از جایگاه بسیار مهمی در عصر حاضر برخوردار است.

وی با اشاره به فعالیت‌های چشمگیر دانشگاه در حوزه‌ی زیست‌فناوری گفت: در این دانشگاه به پشتوانه‌ی برخورداری از اعضای هیات ‌علمی متخصص، دانشجویان نخبه و مستعد در رشته‌های مرتبط با حوزه‌ی زیست‌فناوری، تجهیزات، زیرساخت‌ها و توانمندی‌ها طی سال‌های اخیر گام‌ های موفقی برداشته‌‌شده‌است.

دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در سخنانی عنوان کرد: ظرفیت‌های دانشگاه شهید بهشتی در حوزه‌ی علوم زیستی بسیار قابل‌توجه است و باید با ایجاد تعامل بین محققان رشته‌های مختلف، شبکه‌ای از اعضای هیات علمی در رشته‌های مرتبط با حوزه‌ی علوم زیستی ایجاد شود.

برچسب:

نظرات