پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۱ فروردین ۱۴۰۲

طرح تقسیم کار ملی زیست‌فناوری با رویکرد توسعه محور، دانشگاه را به صنعت پیوند می‌دهد.

2127
0
شنبه, ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
حجت اسماعیل بیگی

دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها برای وارد شدن به حوزه‌ی زیست‌فناوری به عناوین  منتشر شده از اولویت‌های این حوزه توجه کنند، گفت: در این راستا دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌تواند در حوزه های "بیو انفورماتیک"، "سامانه های پلیمر زیست‌تخریب‌پذیر" و "داروهای آهسته‌رهایش" وارد شود.


دکتر مصطفی قانعی در نشست ستاد توسعه زیست‌فناوری در این دانشگاه، کسب 3 درصد بازارهای جهانی زیست‌فناوری را براساس نقشه‌ی جامع علمی از اولویت‌های کشور در این زمینه نام برد و افزود: تاکنون یک درصد این سهم محقق شده که بخش عمده‌ی آن هم از طریق داروهای زیست‌فناوری است. 


وی با اشاره به رتبه‌ی جهانی ایران در موضوع زیست‌فناوری، اظهار کرد: در این حوزه در حال پیشرفت هستیم.


قانعی با اشاره به توان داخلی کشور در این حوزه یادآور شد: زمانی که به مجموعه‌ی این توانمندی‌ها متمرکز می‌شویم، به این نتیجه می‌رسیم که نمی توان به صورت جزیره‌ای در این حوزه عمل کنیم از این رو با توجه به پتانسیل نیازمندی‌های مناطق مختلف کشور اقدام به تقسیم کار ملی کرده‌ایم. 


وی با اشاره به حمایت‌های این ستاد از پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، فرصت‌های مطالعاتی و تشویق مقالات، خاطر نشان کرد: ولی برای توسعه‌ی فناوری نیاز به ابزارهای تشویقی داریم. به عنوان مثال اگر شرکتی فناوری را تولیدکند آن و محصول دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی می‌شود فلذا نمی‌تواند این معافیت را در حوزه‌های دیگر هزینه کند، بلکه باید آن برای توسعه‌‌ی فناوری‌ها زیستی که ما تعیین کرده‌ایم سرمایه‌گذاری کند. 


دبیر ستاد توسعه‌‌ی زیست‌فناوری ادامه داد: از این رو اقدام به راه‌اندازی صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری زیست‌فناوری کردیم که مجوزهای آن از بانک مرکزی و شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر شده و بر اساس ارزیابی‌های صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق بیشترین عملکرد را در این عرصه داشته‌است.


دکتر قانعی با بیان اینکه این صندوق در قالب VC و اعطای تسهیلات از فناوران حمایت می‌کند، افزود: در کنار آن تعداد قابل توجهی شتابدهنده  نیز در کنار شرکت‌های دانش‌بنیان  و بخش های صنعتی قرار ایجاد کردیم .


دبیر ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری با اشاره به توانمندی‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیشنهاد کرد این دانشگاه در 3 حوزه بیوانفورماتیک، سامانه‌های پلیمر زیست‌تخریب‌پذیر و داروهای آهسته‌رهایش می تواند وارد شود.


 


هم‌چنین در این نشست معاون دبیر ستاد توسعه‌ی زیست فناوری، دکتر رحیم سروری با تاکید بر اهمیت طرح تقسیم کار ملی زیست‌فناوری افزود: یکی از آفات امروز حوزه‌ی علم و فناوری در کشورما، غلبه تمرکز گرایی در حوزه‌ی پژوهش است که برنامه‌ریزی توسعه در کشور را مختل کرده‎است. تقسیم کار هدفمند ملی می‌تواند با رویکرد توزیع مسائل، متناسب با توان و مهندسی چیدمان منظم از توان متناسب با اقلیم، جمعیت، جغرافیا و ...، موجب گردد که فعالیت با بالاترین بهره‌وری انجام شود.


رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به توانمندی‌های دانشکده‌های مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی، نساجی،  پلیمر و پژوهشکده‌های مختلف این دانشگاه در حوزه‌ی زیست‌فناوری افزود: ما اعتقاد داریم که تحقیقات نباید صرفا برای تحقیقات باشد و تجاری سازی یکی از محورهای راهبردی ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.


وی با اشاره به رتبه‌های علمی این دانشگاه خاطر نشان کرد: در حال حاضر این دانشگاه رتبه‌ی اول را در میان دانشگاه‌های مهندسی کشور دارد ضمن آنکه تعداد مقالات این دانشگاه 2/4 به ازای هر استاد است که این رشد کافی است و بیشتر علاقه‌مند هستیم که در حوزه‌های کاربردی‌تر زیست‌فناوری وارد شویم. 


دکتر معتمدی با تاکید بر اینکه این نشست باید مقدمه‌ای برای حرکت‌های بزرگ در حوزه‌ی زیست‌فناوری باشد افزود: لازم است پروژه‌های اجرایی شده در راستای رفع نیازهای کشور باشد و به مرحله‌ تجاری‌سازی برسد.

برچسب:

نظرات