پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

افتتاح اولین شتاب دهنده محصولات تشخیصی IVD کشور ( سیناپس)

3315
0
شنبه, ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
محمد مهدی مقدسیان

پیشتاز طب در دنیای امروز سرعت پیشرفت و توسعه‌ی فناوری‌های تشخیص پزشکی با سرعت پیشرفت فن‌آوری‌های کامپیوتری قابل مقایسه است. در کشور ما، با وجود شمار قابل توجهی از دانش‌آموختگان، فناوران و ایده‌پردازان جوان، ظرفیت با ارزشی برای پیاده‌سازی فن‌آوری‌های تشخیصی (IVD) منطبق با مدل‌های موفق جهانی وجود دارد. با این وجود، اکوسیستم و بستر طراحی، تولید و تجاری‌سازی پروژه‌های نوآورانه IVD ناهموار و پر چالش بوده که نتیجه‌ی آن سهم ناچیز محصولات داخلی از بازار کشور و صادرات است. در مسیر تبدیل ایده به محصول قابل ارائه به بازار IVD، عدم شناخت صحیح و واقعی از ساختار و نیاز بازار و مشتری، قوانین، استانداردها و الزامات حاکم بر بازار داخلی و بین‌المللی و مهم‌تر از همه نبود زیر ساخت‌های مالی و سرمایه‌گذاری از جمله چالش‌های پیش‌روی تیم‌های نوپا است. این وضعیت، لزوم ایجاد ساختارهای حمایت محور که محلی برای تلاقی و نزدیک‌تر شدن صاحبین ایده و سرمایه‌گذاران است را دوچندان می‌کند.

در پاسخ به وضعیت موجود، شتاب‌دهنده‌ی سیناپس با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حمایت ستاد توسعه‌‌ی زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به عنوان اولین شتاب‌دهنده‌ی محصولات تشخیصی IVD کشور، با حضور اعضای ستاد توسعه‌ی زیست فناوری و متخصصین حوزه‌ی پزشکی آغاز به کار کرد.

بهروز تهرانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پیشتاز طب در گفت‌وگو با روابط عمومی ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری تاکید کرد: چشم‌انداز سیناپس، تبدیل‌شدن به پربازده‌ترین شتاب‌دهنده‌ی پلتفرم‌های IVD در خاورمیانه تا پنج سال آینده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ماموریت سیناپس، جبران خلا تکنولوژیک حـوزه‌های مختلف محصولات IVD و ورود محصولات و خدمات فناورانه به بازار داخل و خارج کشور است گفت: سیناپس در مسیر سند ملی زیست‌فناوری، در جهت اشتغال‌زایی فارغ‌التحصیلان علوم زیستی کشور حرکت می‌کند و نیروهای متخصص را از میان ایرانیان خارج کشور جذب می‌کند و همچنین با بهره‌گیری از مربی‌گری (Mentorship) فرایند‌های طراحی تولید و تجاری‌سازی را با دقت بالاتری پیش خواهد برد.

نظرات