پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۱ فروردین ۱۴۰۲

انتشار آفت‌کش زیستی از گیاه گوجه فرنگی

1571
0
دوشنبه, ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
سیمین مظاهری

خصوص عوارض مخرب و آسیب‌های جبران‌ناپذیر زیست‌محیطی مرتبط با کاربرد بی رویه سموم شیمیایی در مزارع تاکنون مطالعات زیادی انجام شده این گونه سموم به دلیل طیف گسترده‌ی اثرشان و بعضا پایداری زیاد در محیط، به غیر از آفت‌های مورد نظر بسیاری از حشرات و موجودات مفید را از بین می‌برند. بنابراین امروزه آفت‌کش‌های سازگار با محیط زیست که منشاء طبیعی دارند اهمیت زیادی یافته‌اند. این آفت‌کش‌های زیستی  قادرند بدون برجای گذاشتن اثر سمی و زیان آور برای محیط زیست بطور موثری آفات را نابود کنند .

 اخیرا محققین ترکیب فراری به نام هگزنیل بوتیرات (HB) را در گیاه گوجه فرنگی یافته‌اند که به منظور جلوگیری از حملات باکتریایی از گیاه منتشر می‌شود . این ترکیبات با بستن استوماتای (Stomata[1] ) گیاه نه تنها آن را در مقابل عفونت باکتری‌هایی مانند Pseudomonas syringae مقاوم می‌کند بلکه توان بالقوه‌ای برای حفاظت محصولات در برابر خشکی و غیره دارد. کاربرد دیگر این ترکیب کنترل فرایند رشد و رسیدن میوه است که به کشاورزان اجازه می‌دهد زمان برداشت محصول را متناسب با فصل و نیاز‌های بازار ترغیب کند. به علاوه این ترکیبات به علت سمی نبودن و قیمت مناسب و هم‌چنین سنتز راحت بسیار کارآمد هستند .

 [1] به روزنه های موجود در سطح گیاهان گفته می‌شود که توسط سلول‌های لوبیایی شکل به نام سلول‌های نگهبان روزنه باز و بسته می‌شوند

 

برچسب:

نظرات