طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر (IRENA)، در سال گذشته بیش از500000 شغل جدید توسط صنایع تجدید پذیر ایجاد شده است که نسبت به سال 2016 افزایش 5.3 درصدی داشته است."> اشتغال زایی 10.3 میلیون نفری با توسعه انرژی های تجدیدپذیر | پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۷ مرداد ۱۳۹۹

اشتغال زایی 10.3 میلیون نفری با توسعه انرژی های تجدیدپذیر

1820
0
شنبه, ۲ تیر ۱۳۹۷
جواد طغیانی

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدید پذیر (IRENA)، در سال گذشته بیش از500000 شغل جدید توسط صنایع تجدید پذیر ایجاد شده است که نسبت به سال 2016 افزایش 5.3 درصدی داشته است.

در ویرایش پنجم گزارش سالانه "انرژی¬های تجدیدپذیر و اشتغال" که توسط این آژانس درهشتم ماه مه منتشر شد، شمار افرادی که هم اکنون درصنایع مربوط به انرژی¬های تجدید پذیر، از جمله نیروگاه¬های برق آبی بزرگ،  فعالیت می¬کنند حدود 10.3 میلیون نفر بیان شده است. به گفته IRENA، سال 2017 اولین سالی است که تعداد مشاغل این بخش در کل دنیا از 10 میلیون پیشی گرفته است. 

اشتغال¬زایی در بخش انرژی¬های زیستی، که شامل سوخت های زیستی مایع، بیومس جامد و بیوگاز است، از 2.74 میلیون در سال 2016 به 3.06 میلیون شغل در سال 2017 رسیده است. صنعت سوخت¬های زیستی مایع به تنهایی 1.931 میلیون نفر را در سرتاسر جهان مشغول به کار کرده است. همانگونه که در شکل زیر مشخص است، این رقم درمقابل صنعت سلول¬های فتوولتائیک خورشیدی که سال گذشته 3.365 میلیون نفر را به کار گرفته بود، در رتبه دوم قرار دارد. صنایع زیست‌توده جامد و بیوگاز در سال گذشته به ترتیب 780 و 344 هزار نفر را در سرتاسر جهان مشغول به فعالیت کرده¬اند، درحالی‌که صنایع مختلف مرتبط با انرژی زباله شهری و صنعتی 28000 نفر را استخدام کرده¬اند. 


در مقایسه با سال 2016، اشتغال¬زایی جهانی در بخش سوخت¬های زیستی مایع 12 درصد افزایش یافته که بیشتر مشاغل ایجاد شده در زنجیره بخش کشاورزی فعال می¬باشند. این زنجیره شامل کاشت و برداشت محصولات کشاورزی یا مواد اولیه صنایع تولید سوخت¬های زیستی مایع است. تولید یکی از انواع سوخت¬های زیستی مایع (بیودیزل) در بسیاری از کشورها افزایش یافته، اما درکشور¬های آرژانتین، اندونزی، فیلیپین و چین در مقایسه با سال¬های قبل، درسطح پایین¬تری قرار گرفته است. یکی دیگر از سوخت¬های زیستی پر مصرف، بیواتانول یا اتانول زیستی می¬باشد. بر اساس این گزارش، برآورد شده است که همه تولید کنندگان بزرگ اتانول زیستی ، به استثنای برزیل، به بالاترین حد خود در سال 2017 رسیده¬اند. برزیل همچنان دارای بزرگترین نیروی کار در بخش سوخت¬های زیستی مایع با 795 هزار شغل بوده است که در مقایسه با سال 2016 افزایش چشمگیری نداشته است. همچنین ایالات متحده در صنعت سوخت زیستی مایع، 299 هزار مشغول به کار دارد که این رقم در اتحادیه اروپا در سال 2016 حدود 200 هزار شغل ( افزایش 16 درصدی نسبت به سال 2015) است.

همان‌گونه که ذکر شد رقم اشتغال سوخت¬های زیستی مایع دارای تفاوت چشمگیری با صنعت سلول¬های خورشیدی است. این موضوع بستگی به پراکندگی و مشخصات مشاغل زیست‌پایه منطقه¬ای در حال حاضر نیز دارد. برای مثال آمریکای لاتین تقریباً نیمی از مشاغل اقتصاد زیستی سراسر جهان را پوشش می‌دهد، درحالی‌که آسیا (به طور عمده کارخانه‌های فعال در زمینه تولید مواد اولیه که در جنوب شرقی آسیا قرار دارند) 21 درصد، آمریکای شمالی به میزان 16 درصد و اروپا 10 درصد مشاغل زیستی جهان را تشکیل می¬دهند. نمودار زیر پنج کشور اول دنیا که حدود 80 درصد از اشتغال صنایع سوخت زیستی مایع را به خود اختصاص داده¬اند، نشان می¬دهد..مطابق توضیحات ذکر شده، اشتغال¬زایی صنایع زیست‌توده جامد و بیوگاز در جهان حدود 1.124 میلیون نفر است. این گزارش نشان می‌دهد که در سال 2016 ایالات متحده حدود 16 گیگابایت ظرفیت تولید انرژی از زیست‌توده داشته است. به گفته IRENA، یک محاسبه مبتنی بر اشتغال¬زایی نشان می‌دهد که بخش انرژی‌های زیست‌توده در ایالات متحده در ، حدود 80 هزارشغل به شکل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده که بیانگر اشتغال¬زایی تقریباً یکسان در مقایسه با سال قبل است. مشاغل ایالات متحده در بخش بیوگاز به حدود 7000 رسیده است. به گزارش IRENA، صنعت زیست توده جامد، حدود 389 هزار شغل را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. طبق این گزارش، به‌کارگیری سیاست¬های توسعه استفاده از زیست‌توده¬ها درحال افزایش است، امّا هم‌اکنون نیمی از مشاغل اروپا در این بخش تنها در شش کشور آلمان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، لهستان و فنلاند ایجاد شده‌اند. همچنین در انگلستان، سوخت‌های زیستی و زیست‌توده جامد هر یک حدود 10 هزار شغل را به خود اختصاص می‌دهند.

 همان‌گونه که در نمودارها مشخص است، انرژی¬های زیستی (مایع، بیومس، بیوگاز) از 10.3 میلیون شغلی که در انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد، حدود 3 میلیون شغل را به خود اختصاص داده است که این آمار حدود 11.6 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. با توجه به این‌که سیاست دولت¬ها در خصوص استفاده از انرژی زیست توده¬ها هماهنگ و یکپارچه نیست، با این ‌حال مشاهده می¬شود که این رقم رتبه دوم اشتغال زایی را پس از سلول¬های فتوولتائیک خورشیدی به خود اختصاص داده است.  باید توجه کرد که کشور آمریکا در سال 2017 به رکورد جدیدی در بخش بیواتانول دست پیدا کرد، امّا شیب افزایش اشتغال‌زایی در بخش بیودیزل بسیار کم است. دلایل این مسئله را می‌توان سیاست¬های اتخاذ شده دولت و همچنین مشکلات فرآیندی و زیست محیطی ایجاد شده دانست.

به صورت کلی شیب افزایشی اشتغال در حوزه انرژی زیست توده و همچنین کل انرژی¬های تجدیدپذیر بیانگر این است که سیاست کلی جهان درخصوص استفاده از منابع زیستی رو به رشد می¬باشد، زیرا نگرانی¬ها و دغدغه¬های زیست‌محیطی، سلامت انسان و محدود بودن منابع فسیلی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. در واقع افزایش اشتغال در حوزه انرژی¬های تجدیدپذیر، بیانگر انتقال جهان به سوی جهانی با یک سیستم انرژی پایدارتر است. علاوه بر این، همان‌گونه‌ که در آمارها مشخص است، تعداد مشاغل فعلی در این بخش در نقاط مختلف دنیا عددی چشمگیر است و با پیشرفت این صنایع و همچنین تکمیل شدن طرح¬های مربوط به اقتصاد زیستی، افزایش چندین برابری خواهد داشت. زیرا با تکمیل شدن چرخه اقتصاد زیستی، شمار شغل¬های غیرمستقیم افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد. تجزیه و تحلیل IRENA نشان می‌دهد که تعداد مشاغل در این بخش می تواند از 10.3 میلیون در سال 2017 به 23.6 میلیون در سال 2030 و 28.8 میلیون در سال 2050 برسد و جهانی با توسعه انرژی‌های پایدار را نوید دهد.


نظرات

درباره ما
بلاگ ستاد توسعه زیست فناوری، آخرین تحولات جهانی و ملی در حوزه زیست فناوری را بررسی می نماید. این بلاگ با نظارت گروه سرمایه انسانی، آموزش و ترویج ستاد توسعه زیست فناوری به فعالیت می پردازد.
تماس با ما
آدرس: تهران - بلوار یک ، خیابان دو، کوچه سه ، پلاک چهار
شماره تماس:025-25252525
پست الکترونیک: bioteck@info.com
عضویت در خبرنامه
شبکه های اجتماعی
© 1396 - ۱۳۹۹ - تمامی حقوق متعلق به ستاد توسعه زیست فناوری می باشد.
طراحی ، پشتیبانی و توسعه توسط .: مدرن هاست :.