پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۷ مرداد ۱۳۹۹

عواقب استفاده از تست‌های ژنتیکی برای ورزشکاران

1613
0
چهارشنبه, ۶ تیر ۱۳۹۷
داور عابدینی

همچنین کمپانی 23andMe پیش از بازی‏های المپیک ریو برخی مطالعات ژنتیکی را به منظور درک بهتر اثر ژن‏ها بر روی عملکرد ورزشی، بر روی بازیکنان تیم ملی فوتبال آمریکایی انجام داد. علاوه بر این، یک شرکت دیگر نیز ادعا کرده بود که با ورزشکاران نخبه در طی "آماده سازی" رقابت‏هایشان کار کرده است و برخی تست‏های ویژه از آن¬ها گرفته است. 

با این حال، تاکنون اطلاعات بسیار اندکی در خصوص وسعت آزمایشات ژنتیکی بر روی ورزشکاران قهرمان، بازیکنان و افراد مرتبط با ورزش در مورد این چنین مطالعاتی در دسترس است. 

اما مطالعه چه می¬گوید؟

در مطالعه اخیری که نتایج آن در ژورنال Biology of Sport منتشر شده در خصوص بررسی استفاده رایج از آزمایشات ژنتیکی در ورزش‏های مهم انگلستان، نظرسنجی از 72 ورزشکار قهرمان و 95 باشگاه ورزشی نشان می دهد که این آزمایش¬ها در این باشگاه های در حال اجراست. با این حال این روش‌ها هنوز به‏طور کامل در بین افراد رایج نشده است. این مطالعه همچنین مشخص کرده است که این آزمایش‌ها موجب رضایتمندی این افراد است و افراد مایل به ادامه همکاری هستند. زیرا باعث کمک به بهبود عملکرد ورزشی در افراد و همچنین جلوگیری از ایجاد آسیب‏ در این افراد می‌گردد.

کاربرد این¬گونه یافته‏ها چیست؟ چندین مورد تنوع ژنتیکی در افراد گزارش شده است که به¬طور بالقوّه عملکرد ورزشی را تحت تأثیر قرار می¬دهد. از این بین می¬توان به مثال‏هایی همچون ACE II (مرتبط با سرسختی ورزشکاران) و ACTN3 RR (مرتبط با قدرت ورزشکاران) اشاره کرد. با این وجود برای نتیجه‌گیری در مورد تأثیر اختلافات یا تنوعات ژنتیکی بر روی عملکرد ورزشی خیلی زود است. 

به علاوه، تحقیقات هنوز مشخص نکرده‌اند که آزمون ژنتیک ورزشی چگونه می‌تواند به‌طور کارآمدی عملکرد ورزشی را بهبود بخشیده یا مقدار حساسیت به آسیب را کاهش دهد. مشکلاتی در خصوص اینکه چگونه ژن‏ها با محیط تعامل دارند، فرض این‌که تعداد زیادی ژن در تعیین ویژگی فیزیکی افراد نقش دارند، و نبود اطلاعات موجود در مورد چگونگی تعامل واریانت‏های ژنتیکی، همگی به عنوان مشکلاتی در این زمینه مطرح می‏شوند.

علی¬رغم این موضوع، اکثر افراد و ورزشکاران گزارش کرده‌اند که امکان این نوع آزمایش‌ها در ورزش وجود دارد، هرچند نظرات برای استفاده از آن به دو گروه تقسیم می¬شوند: 

اول انتخاب / اشتغال: که در این حال 28 % از ورزشکاران و 14 % از مربیان و افراد مرتبط با ورزش موافق هستند

دوم کشف استعداد: که در این حالت نیز 67 % ورزشکاران و 48 % از مربیان و افراد مرتبط موافق این نوع آزمایش‌ها هستند. این یافته‏ها از این جهت جالب توجه هستند که تصمیم‏گیری‏های کلیدی در مورد حرفه ورزشکار مبتنی بر اطلاعات ژنتیکی شخص صورت می‏گیرد. استفاده بالقوه یا سوءاستفاده از چنین اطلاعاتی ممکن است موجب "شکاف دانش" شود یا نگرانی‏های اخلاقی و قانونی ایجاد کند.

کاربردها

افزایش فروش آزمایش‌های ژنتیکی و اینکه به‌طور مستقیم در دسترس مصرف‏کننده قرار می‏گیرد، موجب افزایش نگرانی‏هایی در مورد نحوه استفاده از این اطلاعات و اینکه این افراد با پروفایل ژنتیکی نامطلوب ممکن است به نوعی در معرض رفتارهای تبعیض‏آمیز قرار بگیرند، شده است. نگرانی‏ها در مورد استفاده از آزمایش‌های ژنتیکی به‌طورکلی در برخی از کشورها مورد توجه قرار گرفته است. برای مثال کانادا، قوانین تبعیض ژنتیکی را به منظور جلوگیری از سوء استفاده شرکت‏های بیمه از این اطلاعات، وضع کرده است. سند عدم تبعیض برای اطلاعات ژنتیکی (GINA)  در سال 2008 در ایالات متحده تدوین شده است که از افراد برای جلوگیری از محروم شدن از اشتغال و بیمه بر اساس اطلاعات ژنتیکی‏شان محافظت می¬کند. 

مشخص نیست که ورزش در چارچوب قانونی فعلی قرار دارد یا خیر. ماهیت فعالیت ورزشی برای ارزیابی تفاوت‏های فیزیکی و غیرفیزیکی با ایجاد شرایطی است که به موجب آن قهرمانان بر اساس این ویژگی‏هایشان تفکیک می‏شوند. با این حال، در بعضی موارد این اقدامات به‌طور بالقوه با اصول برابری ناسازگار است، به‌خصوص زمانی که برای درمان این اختلافات هیچ توجیه و یا پایه قانونی وجود نداشته باشد.

استفاده از اطلاعات ژنتیکی به منظور تصمیم‏گیری در مورد انتخاب و استخدام ممکن است منجر به درگیری شود. کمیسیون اصلاحات قانون در استرالیا توصیه می‏کند که سیاست‏ها و دستورالعمل‏ها در مورد استفاده از اطلاعات ژنتیکی افراد در ورزش باید توسط مقامات ورزشی توسعه یابد.

برای جستجو و شناسایی ویژگی‏های یک قهرمان بزرگ، مهم است که تحقیق در مورد ارتباط ژنتیک با توانایی های ورزشی بهبود یابد. به‌طوری‌که آزمایش‌های ژنتیکی براساس شواهد معتبر و صحیح به‌جای پیش‏فرض‏های بی‏اساس انجام شود. نتایج به دست آمده از آزمایش‌های ژنتیکی در انگلستان نشان می‏دهد که جامعه ورزشی به آموزش بیشتر در زمینه استفاده بالقوه تست‏های ژنتیکی، محدودیت‏های فعلی و پیامدهای قانونی و اخلاقی برای شناسایی و انتخاب استعدادهای ورزشی، نیاز دارد. 


برچسب: ژنتیکورزش

نظرات