پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۷ مرداد ۱۳۹۹

نقش ویژه‌ی ربات ها در کشاورزی آینده

1806
0
دوشنبه, ۷ آبان ۱۳۹۷
محمد مهدی مقدسیان

نقش ویژه‌ی ربات ها در کشاورزی آینده


درحالی‌که دومین دهه از قرن ۲۱ ام به پایان خود نزدیک می‌شود، دولت‌ها و کشاورزان به دنبال استفاده از ربات‌ها جهت افزایش بهره‌وری و کاهش اتلاف نیروی انسانی در مراحل طاقت‌فرسای کار هستند. بنا به گفته‌ی دولت و کشاورزان، آینده‌ی کشاورزی با ربات‌ها معنی پیدا خواهد کرد. این ربات‌های کوچک که توسط تعدادی از شرکت‌های فعال در این حوزه طراحی می‌شوند، بخش قابل‌توجهی از کار کشت و برداشت محصول را به عهده خواهند گرفت. به‌این‌ترتیب می‌توان نیروی ارزشمند انسانی را در بخش‌های مهم‌تری وارد کار کرد.

هم‌اکنون شمار رو به افزایشی از ربات‌ها موسوم به "فارم‌بات" یا ربات مزرعه، در حال گذراندن مراحل توسعه و ساخت هستند. این ربات‌های ویژه قادر خواهند بود وظایف پیچیده‌ای را که تا پیش از این، انجام آن توسط ماشین‌آلات سنگین کشاورزی ممکن نبود، به انجام برسانند.

یک شرکت فعال در زمینه‌ی توسعه‌ی ربات‌های ویژه‌ی کشاورزی، شرکت Small Robot Company است. هدف این شرکت نیز متحول ساختن روش‌های توسعه و به‌کارگیری ربات‌ها و هوش مصنوعی است. بنا بر گفته‌های دو بنیان‌گذار این کار نوپا، آن‌ها از کارهای پژوهشی پروفسور سایمون بلک‌مور الهام گرفته‌اند. پروفسور بلک‌مور مدیر گروه کشاورزی رباتیک در دانشگاه هارپر آدامز است که فعالیت‌های ارزشمندی را در کشاورزی دقیق انجام داده است.

سرپرست گروه فنی این شرکت، می‌گوید: «پروفسور بلک‌مور نقشی بسیار کلیدی در جا افتادن مفهوم کشاورزی دقیق ایفا کرده است. هدف کشاورزی دقیق، افزایش بهره‌وری از طریق بهبود رشد گیاهان به کمک فناوری‌های موجود است.»

در چشم‌اندازی که بلک‌مور از آینده‌ی کشاورزی ارائه نموده، تراکتورهای فعلی با مجموعه‌ای از ربات‌های بسیار دقیق، هوشمند و سبک‌وزن جایگزین خواهند شد. این ربات‌ها توانایی‌های ویژه‌ای دارند. برای مثال، آن‌ها می‌توانند از فناوری تشخیص نوری جهت برداشت محصول، و پرتو لیزر کم انرژی به‌منظور توزیع نقطه‌ای علف‌کش‌ها در زمین بهره بگیرند.

آلنات می‌گوید: «Small Robot متفاوت است. این شرکت با هدف برآورده کردن نیازهایی تشکیل‌شده که فقط یک کشاورز می‌تواند با آن روبه‌رو شود. واتسون – جونز، یکی از دو بنیان‌گذار این کار نوپا، خود یک کشاورز بوده، و از روی ضرورت پا به این عرصه گذاشته است. او به این نکته پی برد که اگر رویکرد کاملاً متفاوتی وارد کار نشود، کشاورزی نخواهد توانست تا مدت‌زمان زیادی به حیات اقتصادی خود ادامه دهد.»

واتسون – جونز پس از انجام گفت‌وگویی با کشاورزان و افراد خبره، متوجه شد که اکثر کشاورزان این حس را دارند که تولیدکنندگان ماشین‌آلات کمک چندانی به آن‌ها نمی‌کنند. نتایج پژوهش وی حاکی از آن بود که کشاورزان رابطه‌ی خیلی خوبی با فناوری ندارند.

آلنات در این باره توضیح می‌دهد: «در گذشته، ماشین‌آلات زیادی به کشاورزان فروخته‌شده است. ماشین‌های بزرگ‌تر، نواحی وسیع‌تری را پوشش می‌دهند. اما اکنون دیگر افزایش اندازه‌، سودی که برای حفظ اقتصاد مورد نیاز است را تأمین نمی‌کند. ما هم‌اکنون با جامعه‌ای روبه‌رو هستیم که از حمایتی که تولیدکنندگان در گذشته از آن‌ها به عمل می‌آورده‌اند، نا امید شده‌اند.»

آلنات ادامه می‌دهد: «به‌کارگیری ربات‌ها برای دست‌یابی به کشاورزی دقیق، به تولید محصولات سالم‌تر، بهبود وضعیت خاک و افزایش میزان تولید محصول منجر خواهد شد. هزینه‌ی سوخت لازم برای ماشین‌آلات و مواد شیمیایی به‌طور چشمگیری کاهش خواهد یافت، و کشاورزان دیگر مجبور نخواهند بود کارهای ابتدایی مزرعه را انجام دهند. آن‌ها بدین ترتیب خواهند توانست تمرکز خود را به افزایش بهره‌وری معطوف سازند.»

نتایج پژوهش واتسون – جونز هم‌چنین نشان داد که در میان کشاورزان، نوعی اشتیاق برای کار با فناوری‌های پایه وجود دارد. اما این اشتیاق تنها در صورتی حفظ خواهد شد که دسترسی به این فناوری‌ها با هیچ‌گونه احتمال شکستی برای کشاورز همراه نباشد. آن‌ها فناوری‌هایی را طلب می‌کنند که به کارشان رونق دهد و از هرگونه عامل خطرزا دوری می‌کنند. می‌توان گفت کشاورزان از راه‌حل‌هایی که نوعی مسئولیت اضافی برایشان ایجاد کند و یا استفاده از آن با خطر شکست خوردن همراه باشد، استقبال نخواهند کرد. بنابراین، هرگاه راه‌حلی پیشنهاد داده شود که از رباتیک و هوش مصنوعی بهره می‌گیرد، کاملاً طبیعی است که کشاورز مسئولیت راه‌اندازی دستگاه و نگه‌داری از آن را بر عهده نگیرد.

آلنات توضیح می‌دهد: «ما برای حل این مشکل، مدل FaaS یا "کشاورزی به‌عنوان یک خدمت" را پیشنهاد داده‌ایم. این مدل مجموعه‌ای از ربات‌ها را به هم مرتبط می‌سازد که اطلاعات دقیق و به‌روزی را در مورد یک محصول زراعی جمع‌آوری می‌کنند. با دیجیتالی کردن زمین‌های کشاورزی، اطلاعات جمع‌آوری‌شده به‌صورت خودکار مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد. در ادامه‌ی کار، نتایج حاصل از ارزیابی این اطلاعات برای دادن دستورالعمل به سایر ربات‌ها استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب ربات‌ها متوجه می‌شوند که باید چه کارهایی را برای هر گیاه یا هر قطعه‌ی معین از زمین، انجام دهند.»

ربات‌های مورد بحث؛ تام، دیک و هری نام دارند. تام به‌صورت خودکار، محصول و خاک را مورد نظارت قرار می‌دهد، و هم‌زمان علف‌های هرز را هم زیر نظر دارد. این نظارت به‌صورت گیاه به گیاه، یا شاخه به شاخه انجام می‌شود. در طرف دیگر، دیک و هری را داریم که مسئولیت کاشت و آبیاری بذر و از بین بردن علف‌های هرز را بر عهده‌دارند. این ربات‌ها هرگاه مورد نیاز کشاورز باشند، روشن‌شده و کار خود را شروع می‌کنند. زمانی که ربات کار خود را به پایان رسانید، کشاورز می‌تواند آن را از محل دور کند. جابه‌جا کردن این ربات‌ها بسیار ساده است.

آلنات درباره‌ی این سیستم‌عامل توضیح می‌دهد: «ویلما یک سیستم‌عامل مبتنی بر ابر بوده و هسته‌ی اصلی این تشکیلات به حساب می‌آید. ویلما از طریق یک پورتال، دسترسی به داده‌های پردازش‌شده توسط ربات‌ را برای کشاورز فراهم کرده و به وی کمک می‌کند با ربات‌های خود تعامل داشته باشد. ویلما دانش گسترده‌ی کشاورزی را بسیج ساخته، و آن را بر روی اطلاعات جمع‌آوری‌شده در مورد محصول به کار می‌بندد.»

تام، دیک و هری؛ هر سه از فناوری GPS برای جهت‌یابی استفاده می‌کنند. این سیستم جهت‌یابی خودکار، نیازمند اتصال به اینترنت است. بنابراین، اگر کشاورزان به شبکه‌ی 3G یا 4G دسترسی داشته باشند، می‌توانند از حداکثر ظرفیت این ربات‌ها بهره بگیرند. در مناطقی که دسترسی به اینترنت وجود ندارد، می‌توان از یک آنتن رادیویی استفاده کرد. فرآیند انتقال داده‌‌ها از ربات به پهنای باند بالایی نیاز ندارد و می‌تواند تحت شبکه‌های محلی نیز صورت بگیرد.

شرکت Small Robot به دنبال استفاده از ربات‌های کوچکی است که برای ساعات طولانی در مزرعه کار کنند. چنین ربات‌هایی اثر کم‌تری بر روی محیط‌زیست اعمال می‌کنند، کوچک‌تر و سبک‌تر هستند، و به خاک نیز آسیب نمی‌رسانند. کوچک بودن اندازه‌ی ربات باعث می‌شود بتوانیم استقرار هر یک از ربات‌ها را در زمین بهتر مدیریت کرده و از راه‌اندازی ربات‌های مورد نیاز اطمینان حاصل کنیم.

این فناوری باید بتواند نیازهای اقتصادی کشاورزان را برآورده کند. تنها فناوری‌هایی با استقال روبه‌رو خواهند شد که بتوانند زندگی را برای کشاورزان آسان‌تر کرده و کار را بیش از پیش برای آن‌ها لذت‌بخش سازند.

برچسب:

نظرات