پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۲۱ تیر ۱۳۹۹

قرارداد 695 میلیون دلاری شرکت دراگون فلای با شرکت مرک

1195
0
دوشنبه, ۷ آبان ۱۳۹۷
علیرضا خاکدامن

قرارداد 695 میلیون دلاری شرکت دراگون فلای با شرکت مرک


با گذشت بیش از یک سال از قرارداد شرکت زیست‌فناوری الهام گرفته از حشرات دراگون فلای[1] با شرکت سل‌ژن، این شرکت برای عقد یک قرارداد قوی با شرکت بزرگ داروسازی آمریکا، مرک[2] در موضوع تومورهای توپر مذاکره می‌کند.

شرکت دراگون فلای، این قرارداد همکاری در تحقیق و توسعه را برای چند هدف دارویی در تومورهای توپر با استفاده از طرح TriNKET امضا کرده است. این شرکت پل‌های طراحی‌شده برای اتصال به پروتئین‌های موجود در سطح سلول‌های تومور و سلول‌های کشنده طبیعی (NK) را تولید می‌کند. در حقیقت هدف این است که سلول‌های کشنده طبیعی را تحریک کنند؛ بدین صورت که پس از فعال شدن و آگاهی از حضور سلول‌های سرطانی، سلول‌های NK به ‌طور مستقیم به تومورها حمله می‌کنند و هم‌چنین حمایت از سلول‌های T و B را به وجود می‌آورند. سلول‌های T که سنگ‌بنای رویکردهای ایمونولوژیک سرطان‌شناسی فعلی هستند، پس از حمله مستقیم به تومور می‌پیوندند؛ در حالی ‌که سلول‌های B آنتی‌بادی‌هایی را برای مبارزه با سرطان تولید می‌کنند.

جزئیات دقیقتری در مورد اهداف خاص و طول مدت قرارداد منتشر نشده است؛ با این حال ارزش این قرارداد 700 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

مدیر عامل شرکت دراگون فلای در این باره می گوید: "شرکت مرک در درمان سرطان‌های با تومور توپر در جهان پیش‌رو است و گزینه‌های درمانی موفقی را برای بیماران ایجاد نموده است. ما هیجان‌زده هستیم که با مرک کارکنیم تا با استفاده از فناوری نوآورانه طرح TriNKET، سرعت تولید دارو برای بیماران مبتلا به چندین تومور توپر بدخیم را افزایش دهیم."

یکی از محققین مرک اضافه می‌کند: "طرح شرکت Dragonfly فرصتی را برای مهار قدرت گیرنده سلول‌های NK در جهت توسعه درمان‌های جدید تومور جامد ارائه می‌دهد و ما مشتاقانه منتظر هستیم تا با گروه Dragonfly همکاری کنیم."[1] Dragonfly Therapeutics

[2] Merck

برچسب:

نظرات