img

اولین آزمایشگاه داروپژوهی خودکار در بریتانیا

اولین آزمایشگاه داروپژوهی خودکار در بریتانیا

 

دولت بریتانیا برای اولین بار در جهان، پروژه­ی جدیدی را با هدف توسعه­ ی امکانات داروپژوهی کاملاً اتوماتیک، برای سرعت بخشیدن به تولید داروهای جدید و دگرگون کردن صنعت داروسازی تعریف کرده است.

گرک کلارک وزیر تجارت بریتانیا اعلام کرد: «این پروژه، بر اساس تسهیلات تحقیقاتی تأمین شده توسط دولت در مؤسسه­ی RFI[1] واقع در هارول­آکسفوردشایر -پیشگام در کشف مولکولی بدون دخالت انسان- تعریف شده است تا تولید داروهای جدید با سرعت 10 برابر بیشتر صورت پذیرد.»

نخستین اقدام در لیست توسعه، مجموعه­ی یکپارچه­ای از فناوری‌های جدید است که قادر باشند کشف مولکول‌های پیشرو با کیفیت بالا را تسریع کنند و به­طور قابل­توجهی هزینه‌های کشف دارو را کاهش دهند.

پروفسور آدام نلسون دانشمند پیشگام در این زمینه از دانشگاه لیدز تأکید کرد: «این یک آزمایشگاه شیمی سنتی نخواهد بود. در حقیقت این مجموعه به­منظور خودکارسازی فرایند اکتشاف، دارای طراحی منحصربه­فرد، ربات‌های کنترل­شده و هوش­مصنوعی است. هم­چنین این امکان را فراهم می‌کند که صدها­هزار مولکول کاندیدشده در یک زمان مورد بررسی قرار بگیرند. هدف ما افزایش بهره­وری به میزان 10 الی 15 برابر است.»

وی افزود: «با این حال، پردازش سریع‌تر کافی نیست. ما علاوه بر این، خواهان دست یافتن به نقاط عطفی با کیفیت بالاتر برای کشف دارو هستیم تا شانس موفقیت در مراحل بعدی در برنامه­ی اکتشاف را به حداکثر برسانیم تا بتوانیم در رقابت جهانی برای ارائه­ی داروهای جدید به بازار و پاسخگویی به نیازهای بیماران پیشرو باشیم.»

این پروژه از طریق همکاری بین شرکت­ها، SMEها، دانشگاه­ها و شرکتMedicines Discovery Catapult توسعه خواهد یافت.

RFI که اخیراً به طور رسمی آغاز به کار کرده، به­منظور بهبود درک بیولوژیکی و با امید توسعه­ی تشخیص‌های جدید، داروها و درمان­های جدید، از فناوری‌های نوآورانه مانند هوش­مصنوعی و رباتیک بهره خواهد برد.

این مؤسسه هم­چنین به عنوان بخشی از AI and Data Grand Challenge انگلستان، پیشگام روش­های جدید کار با صنعت است تا فاصله­ی میان تحقیقات دانشگاهی و شرکت‌های دارویی یا تجارت‌های کوچک را پر نماید.

پروفسور ایان والسمی نائب رئیس پژوهش و نوآوری دانشگاه آکسفورد و رئیس هیئت مدیره­ی موقت RFI گفت: «این پروژه، پژوهشگران دانشگاهی و متخصصان صنعت را در یک مجموعه گرد هم خواهد آورد و پذیرای تحقیقات پرمخاطره پر ریسک بوده که مسیر توسعه­ی داروهای جدید را دگرگون خواهد کرد.»

این مؤسسه قرار است تا برای اولین پروژه­ی خود که ساخت بهترین دوربین فیلمبرداری فوق سریع جهان برای تصویربرداری از بافت‌ها با حساسیت بیشتر و با وضوح بالاتر از هر ابزار دیگری است، 6 میلیون پوند هزینه می‌کند.

والسمی خاطر نشان کرد: «این دوربین در ایجاد تکنیک‌های جدیدی که از صدا و نور برای تشخیص و درمان بیماری‌هایی از جمله برخی از مرگبارترین گونه‌های سرطان مانند تومورهای پانکراس و مغز، با حداقل عوارض جانبی برای بیماران استفاده می‌کند، فوق­العاده با ارزش است.»[1] Rosalind Franklin Institute

administrator

درباره آزاده داودی

من یک نویسنده در بیومگ هستم

مجموع نظرات این خبر : 0 نظر

درج نظر