img

تمرکز بر موج جدیدی از اهداف دارویی با ژنومیک تک­سلولی

تمرکز بر موج جدیدی از اهداف دارویی با ژنومیک تک­سلولی

بدن انسان حدود 37 تریلیون سلول دارد. در یک فرد، همه­ی این سلول­ها تقریباً دارای DNA یکسانی هستند اما نحوه­ ی بیان این ژن­ها یعنی چگونگی افزایش و یا کاهش فعالیت آن­ها، صدها نوع سلول را ایجاد می­کند که در مجموع انسان را به ­وجود می‌آورند. هنگامی که بیان ژنی از نظم خارج شود، ممکن است بیماری ایجاد گردد.

تا همین اواخر، مطالعه­ ی تفاوت‌های بیان ژنی در تک­سلول‌ها دشوار بود. درحال حاضر، این مبنای کار یک شرکت نوپا در کمبریج به نام Celsius Therapeutics است که با 65 میلیون دلار در سرمایه ­گذاری سری A تحت رهبری Third Rock Ventures عمل می­کند. این شرکت توسط آویو ریگ زیست­شناس محاسباتی انستیتو برود دانشگاه هاروراد و ام آی تی تاسیس شد. این انستیتو در رشته ­ی ژنوم تک­سلولی در سطح جهانی پیشروست.

همان‌ طور که از نام آن برداشت می‌شود، ژنومیک تک­سلولی داده‌های ژنتیکی بین سلول‌هایی که ممکن است یکسان به نظر برسند، ولی در واقع دارای تفاوت‌های بیان ژن هستند را مقایسه می‌کند؛ امری که به­ وسیله­ ی میزان مولکول‌های RNA تولید شده از کد DNA اندازه‌گیری می­شود.

در چندین سال گذشته، آزمایشگاه ریگ با استفاده از ژنومیک تک­سلولی برای ارائه­ی یک نگاه اجمالی به تنوع پنهان انواع سلول­های انسانی که در انتظار بررسی هستند، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. کار او منجر به ایجاد پروژه­ی بین‌المللی اطلس سلول‌های انسانی گردید. او در مقام رهبری این پروژه همکاری می‌کند و امیدوار است از این راه درک بدن انسان در هر دو وضعیت سلامتی و بیماری بهبود یابد.

حدود دو سال پیش، کریستوفر لانگور -یکی از شرکای Third Rock- برای بحث در مورد ژنومیک تک­سلولی و کارایی خوب آن که در کشف داروها مورد استفاده قرار می‌گیرد، ریگ را ملاقات کرد. او خاطر نشان کرد: «هنگامی که پتانسیل این تکنولوژی را درک کردم، می­دانستم که این ایده باید تبدیل به یک شرکت رسمی گردد.» شرکت سلسیوس به زودی تأسیس گردید، هر چند که تأثیر این فناوری هنوز مشخص نبود.

پس از دو سال کار، لانگور که در حال حاضر رئیس سلسیوس است، متقاعد شد که ژنومیک تک­سلولی اهداف دارویی جدید که توسط ژنومیک سنتی به­دست نیامده است را قابل دسترس خواهد کرد. او توضیح داد: «هنگامی که بیماری‌ها توسط مقدار کمی از سلول‌ها ایجاد می‌گردد، این سلول‌ها می­توانند در بدن ناپدید شوند. تکنیک­های سنتی برای اندازه­گیری بیان ژن از سلول­های فراوانی که با یکدیگر ترکیب می‌شوند، استفاده می‌کند.»

وی ادامه داد: «این بسیار شبیه به یک اسموتی است. آنچه که از مخلوط کن خارج می‌شود، میانگین آن چیزی است که به آن داده می­شود. چنانچه یک اسموتی دارای طعم ناخوشایندی باشد، تعیین دقیق منبع طعم نامطبوع می­تواند دشوار باشد. به طور مشابه، در جمعیت زیادی از سلول­ها، آشکار نمودن حداقل سلول‌هایی که منجر به بیماری شده‌اند از تمامی سلول­های بیمار که تحت تأثیر بیماری قرار گرفته‌اند، دشوار است. از سوی دیگر، ژنوم تک­سلولی شبیه یک سینی میوه است.»

 شرکت سلسیوس اعلام کرده که ژنوم تک­سلولی می‌تواند با مقایسه­ ی بیان ژن بین بسیاری از سلول‌های منحصر به فرد، اهداف دارویی جدید را به­ طور دقیق مشخص نماید. شرکت سلسیوس هیچ برنامه ا­ی دارویی خاصی را اعلام نمی‌کند، اما لانگور اظهار داشت: «این شرکت بر روی سرطان و بیماری‌های خود ایمنی متمرکز است. توسعه­ ی سیستم‌هایی که قادر به مدیریت مقادیر بسیار زیادی از داده­های مورد نیاز برای مقایسه­ی بیان ژن بین سلول­ها باشد، نقطه­ی تمرکز دیگر این شرکت است و به طور بالقوه دلیلی است برای این موضوع کهGV  که در گذشته با نام Google Ventures شناخته می­شد، یکی از سرمایه­گذاران این شرکت نوپا باشد.»

administrator

درباره محمد شجاعیه

من یک نویسنده در بیومگ هستم

مجموع نظرات این خبر : 0 نظر

درج نظر