پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

نشست تخصصی رایانش زیستی در شهرستان آمل

2057
0
شنبه, ۱۰ آذر ۱۳۹۷
حجت اسماعیل بیگی


 در این نشست تخصصی که با موضوع نقش پردازش‌های رایانشی در بیماران مبتلا به هپاتیت و با همکاری گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه‌ی فناوری ستاد توسعه‌ی زیست فناوری، مرکز ملی رایانش زیستی، پژوهشکده‌ی شمال انستیتو پاستور ایران و دانشکده پرستاری و پیراپزشکی آمل و با حضور 300 نفر از مسئولین، اساتید، محققین و دانشجویان رشته‌های مختلف (علوم پایه، پزشکی، ریاضی، کامپیوتر، پیراپزشکی و...) از شهرهای مختلف استان در سالن همایش دانشکده‌ی پرستاری و پیراپزشکی برگزار شد. سخنرانان با موضوعات مختلف به نقش و اهمیت رایانش زیستی پرداختند لازم به ذکر است که در این همایش علاوه بر سخنرانی اساتیدی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انستیتو پاستور ایران و مرکز فیزیک نظری، آقای دکتر علی نژاد رکنی از دانشگاه وسترن استرالیا نیز از طریق ویدئو کنفرانس در این همایش سخنرانی ایراد کردند.


در مورد این همایش آقای دکتر آسوری رئیس پژوهشکده‌ی شمال انستیتو پاستور ایران و دبیر همایش زیست فناوری اظهار کردند: رایانش زیستی یا Biocmputing یک دانش بین رشته‌ای است که جدیدا در کشور در حال رشد می‌باشد و علم نوینی است که رشته‌های مختلف (علوم پایه، پزشکی، ریاضی، کامپیوتر، انفورماتیک، پیراپزشکی و...) در آن نقش ایفا می‌کنند و پژوهشکده‌ی شمال با توجه به رسالت سازمانی‌ای که دارد و تقسیم کار ملی که انجام شده‌است، طی تفاهم‌نامه بین معاونت علمی ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه ،حوزه های هاری و بخشی از هپاتیت و بخشی از سرطان را با محوریت رایانش زیستی را به پژوهشکده‌ی شمال سپردند و ما در این همایش بدنبال ترویج این گفتمان در بین جوامع علمی استان هستیم.


آقای دکتر نجاری رئیس کارگروه رایانش زیستی ستاد توسعه‌ی زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری نیز گفت: این ستاد در زمینه‌ی تقسیم کار ملی با سازمان برنامه و بودجه کشور تفاهم‌ نامه‌ی همکاری انعقاد کرده است. ایشان با تأکید بر فعالیت معاونت علمی دفتر ریاست جمهوری همگام با ستاد IT و علوم دانش‌بنیان در زمینه‌ی زیست فناوری، بیان کرد: این مهم باعث ارائه‌ی راهکارهایی در زمینه‌ی پزشکی، دامپزشکی و پیراپزشکی شده‌است. وی با اعلام اینکه از گذشته تاکنون اهمیت سلامتی بسیار توصیه شده است و حتی بیان شده که عقل سالم در بدن سالم جای دارد، تصریح کرد: کارگروه رایانش زیستی ستاد توسعه‌ی زیست فناوری برای رسیدگی بر این فعالیت به همراه کارگروه‌های صنعتی، دریا و دیگر بخش‌ها شکل گرفته و برای حل مسائل زیستی کارهای مطلوبی انجام داده‌است. نجار خاطرنشان کرد: برای توسعه‌ی تقسیم کار ملی به منظور رسیدگی بهتر و ارائه‌ی برنامه‌ها تفاهم‌نامه همکاری با سازمان برنامه و بودجه کشور منعقد شده‌است

برچسب:

نظرات