پرتال جامع ستاد توسعه زیست فناوری
۱۹ بهمن ۱۴۰۱

برگزاری چهارمین کنگره‌ی آسیا پاسیفیک طب نظامی در تهران

1844
0
سه شنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۷
محمد مهدی مقدسیان

مراسم افتتاحیه‌ی چهارمین کنگره‌ی آسیا پاسیفیک طب نظامی، صبح شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ با حضور جمع زیادی از شخصیت‌های نظامی جهان و منطقه‌ی خاورمیانه، رئیس‌کل نیروهای مسلح، سرلشکر محمدباقری و حسن قاضی‌زاده هاشمی ، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید.


در این گردهمایی که در سالن همایش‌های صداوسیما برگزار گردید از تمبر کنگره به‌صورت نمادین توسط رئیس فعلی کارگروه منطقه‌ای و اقیانوسیه و سرلشکر باقری رونمایی شد.


این کنگره با حمایت ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری و با شعار «افق آینده طب نظامی» در راستای اهداف مشترک کشورهای عضو کمیته، ارتقاء فعالیت های علمی پزشکی-نظامی و تحکیم پیوند بین نیروهای پزشکی کشورها، بخصوص در منطقه آسیا پاسفیک، با محورهای ذیل برگزار گردید.


۱ ـ جنبه پزشکی سلاح های شیمیایی، هسته ای، میکروبی، رادیواکتیو، انفجاری (CBRNE)


۲ ـ مدیریت بحران و تروماتولوژی نظامی


۳ ـ آموزش طب نظامی و همکاری‌های بین المللی


۴ ـ روان‌شناسی و علوم شناختی


محورهای فرعی:


۱ ـ طب هوافضا و زیرسطحی


۲ ـ حفظ سلامتی و بازتوانی برای جامعه نظامی


۳ ـ دندان پزشکی نظامی و سلامت دهان در واحدهای نظامی


۴ ـ مراقبت‌های پرستاری نظامی در شرایط نامتعارف


۵ ـ دامپزشکی، بهداشت مواد غذایی و تغذیه برای نیروهای نظامی


۶ ـ آینده‌پژوهی در طب نظامی


۷ ـ اخلاق پزشکی در پزشکی نظامی آینده


در این کنگره تعدادی از شرکت‌های تجهیزات پزشکی از جمله نفس یار طب، هیراب طب عرشیا، پیشتازطب، پل ایده‌آل تجهیز و زیست تجهیز بوتاب با حمایت ستاد توسعه‌ی زیست‌فناوری حضور داشتند.


 


 


 


رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه ایران آمادگی دارد که تجربه خود در حوزه دفاع مقدس را به دیگر کشورها منتقل کند، اظهار کرد: ایران آماده تبادل اطلاعات بین دانش آموختگان و پروفسورهای کمیته بین المللی طب نظامی است.


سردار حسن عراقی‌زاده رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیرو‌های مسلح در این همایش به ارائه توضیحاتی درباره جزئیات این کنگره پرداخت و اظهار کرد: در این کنگره سعی می‌کنیم توانمندی‌های بهداری رزمی را که برای حفظ جان رزمندگان و مردم به کار برده می‌شود را با میهمانان این نشست که از 30 کشور دنیا هستند به اشتراک بگذاریم.


وی با اشاره به حضور نمایندگانی از قاره‌ی آسیا، اروپا، اقیانوسیه، آفریقا و آمریکای جنوبی، افزود: این همایش فرصتی برای ارائه‌ی توانمندی‌های طب نظامی در سطح کشورهای شرکت‌کننده است. این همایش نقطه‌ی شروع فعالیت‌های طب نظامی خواهد بود و نتایج آن در پایان اختیار شرکت‌کنندگان قرار خواهد گرفت.


رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل با بیان اینکه پرستاران و پزشکان ما در طول جنگ در کنار رزمندگان حضور داشتند، خاطر نشان مرد: پرستاران و‌ پزشکان ما در زمان جنگ با خطرات شیمیایی روبرو بودند.


وی با تاکید بر اینکه توسعه‌ی بیمارستان‌های نظامی برای خدمت‌رسانی به مردم بسیار مهم است و ایران آمادگی دارد که تجربه خود در حوزه دفاع مقدس را به دیگر کشورها منتقل کند، از آمادگی ایران برای تاسیس یک بیمارستان طب نظامی مستقل خبرداد و گفت: ایران آماده تبادل اطلاعات بین دانش آموختگان و پروفسورها است.


هم چنین سرلشکر «ون هوف» دبیر کل کمیته‌ی بین‌المللی طب نظامی با قدردانی از میزبانی ایران در برگزاری این کنگره اظهار داشت: با برگزاری این نشست و کلاس‌های جانبی مطمئنا حاضرانِ در این کنگره، مطالب زیادی می‌آموزند.

وی با بیان اینکه این سازمان بعد از جنگ جهانی اول راه اندازی شده‌است، گفت: کمیته بین‌المللی طب نظامی یک سازمان بین دولتی است.

هوف با بیان اینکه شش کارگروه منطقه‌ای در حوزه طب نظامی تشکیل شده‌است، افزود: مهم‌ترین هدف این کنگره تبادل تجربیات در منطقه و برقراری روابط فردی بین رؤسای طب نظامی منطقه است.دبیر کل کمیته بین‌المللی طب نظامی خاطرنشان کرد: تیم‌های طب نظامی فقط به موضوع جراحات نظامی نمی‌پردازند و در حوزه‌های مختلف فعالیت دارند. وی ابراز امیدواری کرد که مقالات این کنگره در نشریات تخصصی معتبر جهان منتشر شود.


سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نیز در ادامه همایش گفت:  این کنگره بهترین زمان و فرصت برای تبادلات علمی کشورها در این زمینه به شمار می‌رود و خطاب به همه‌ی شما فرماندهان طب رزم کشورمان می‌گویم که هم‌اکنون در حوزه‌ی طب رزم مسئولیتی خطیر بر دوش شماست.


سردار سرلشکر  باقری افزود: در جریان جنگ تحمیلی جایگاه مهم و بی‌همتای طب نظامی را لمس کرده‌ایم؛ آن گاه که جراحان و پزشکان و متخصصین داوطلب حتی به بهای بذل جان خویش به یاری رزمندگان پرداختند و جان بیش از ۵۵۰ هزار رزمنده را نجات دادند. رشد و توانمندی در عرصه‌ی طب نظامی از شاخصه‌های قدرت نظامی است.


وی ادامه داد: در طول هشت سال دفاع مقدس بیش از هرکس نقش بهداری رزمی را با راه‌اندازی بیش از ۵۲ بیمارستان صحرایی و صدها پست اورژانس و امداد در نزدیکی خط مقدم درک کردیم.


سردار سرلشگر باقری خطاب به جمع اساتید حاضر در این کنگره بین‌المللی گفت: حضور ارزشمند شما در همایش طب نظامی در کشور ایران که بستر جرجانی‌ها، زکریای رازی و دیگر مشاهیر برجسته علمی پزشکی که ستارگان اخلاق پزشکی محسوب می‌شوند باعث افتخار است؛ کنگره‌ای که در آن اساتید برجسته حوزه طب رزم از بیش از 30 کشور جهان از نزدیک دستاوردها و پیشرفت‌های حوزه‌ی طب رزم کشور عزیزمان را می‌بینند. اینک  بیش از هر زمان دیگر ارزش و مؤلفه‌های بی‌بدیل طب نظامی با نگاه به افق آینده مطرح است، این کنگره بهترین زمان و فرصت برای تبادل علمی کشورها در حوزه استراتژی طب نظامی است.


وی همچنین با خطاب قراردادن همه‌ی فرماندهان طب رزم کشور گفت: هم‌اکنون در این حوزه مسئولیتی خطیر بر دوش شماست، در جریان جنگ تحمیلی، همگان جایگاه مهم و بی‌همتای طب نظامی را لمس کردند. آنگاه که جراحان و پزشکان و متخصصین داوطلبان حتی به بهای بذل جان خویش به یاری رزمندگان پرداختند، 8 سال دفاع مقدس که در آن بالغ بر یک صد و 52 بیمارستان صحرایی و صدها پست اورژانس تخصصی برای ارائه‌ی خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی به مصدومان و مجروحان در آن شرایط سخت جنگ برپا شد و جان بیش از 550 هزار رزمنده نجات‌داده‌شد. بنابراین رشد و توانمندی در عرصه طب نظامی از شاخصه‌های قدرتمند حوزه استراتژی نظامی در هر کشوری است و  نمونه‌ی بارز آن در طول 8 سال دفاع مقدس به خوبی نشان‌داده‌شد، دوره‌ای که در آن هر کسی در حوزه بهداری رزم در حیطه پزشکی به ارائه خدمات پرداخت.


 


لزوم جدی گرفتن رشد علم در حوزه طب نظامی


سرلشکر باقری همچنین با تاکید بر اینکه توسعه طب نظامی و توانمندی‌های حوزه طب رزم مهم‌ترین شاخصه‌ی رشد و استراتژی‌های آن در نیروهای مسلح است تاکید کرد: رشد علم در حوزه طب نظامی باید جدی گرفته‌شود، باید در این راستا به جامعه پزشکی فعال در این حوزه به پیشرفت‌های فناوری‌های نوین در حوزه استراتژی طب رزم توجه بیشتر و اهتمام بیشتری داشت و به خوبی آن را شناخت زیرا این امر در تحقق افق آینده استراتژی طب نظامی برای تجلی یافته‌های نوین در این زمینه نقشی مهم ایفا می‌کند. باید آرایش بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در حوزه‌ی طب نظامی هم‌پای جهان پیش‌روی کند و در راستای گسترش ابعاد استراتژی طب رزم همواره نیروهای مسلح بهترین پناهگاه آسیب‌دیدگان و مردم نیازمند در شرایط اضطراری به شمار می‌رود.


 


رسالت طب رزم در ارائه‌ی خدمات به  حادثه دیدگان


رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشور همچنین با تاکید بر رسالت طب رزم در ارائه خدمات به موقع و یاری به موقع مردم و حادثه دیدگان در شرایط اضطراری تاکید کرد: طب نظامی باید همانند گذشته و حتی پررنگ تر از قبل در چنین شرایطی به یاری و امداد و نجات و درمان حادثه دیدگان و مصدومان بشتابد زیرا در چنین شرایطی حوزه‌ی طب نظامی نقش بسیار سازنده‌ای را ایفا می‌کند.


سرلشکر باقری افزود: تجربه‌ی مدیریت بحران به ویژه در شرایط اضطراری و حتی وقوع حوادث بلایاب یقینا بدون بهره‌مندی از تجربیات استراتژی‌های طب رزم نیروهای مسلح ناممکن است زیرا تجربیات طب نظامی در شناخت حوادث، آموزش، انجام تمرینات گسترده برای رویارویی به موقع با عامل بحران از جمله مهمترین ظرفیت‌های اساسی این حوزه برای خدمات‌رسانی به موقع در حوادث است تا در چنین شرایطی سامانه بهداشت و درمان طب نظامی بتواند به خوبی ایفای نقش کند.


سرلشکر باقری همچنین با اظهار خرسندی از تشکیل کمیته بین‌المللی ICMM در حوزه‌ی توسعه‌ی استراتژی‌های طب نظامی تاکید کرد: ایجاد این کمیته فارغ از سایر مباحث حوزه نظامی یکی از بهترین اتفاق‌هایی است که می‌تواند تجربیات علمی و پزشکی ارزشمندی را در عرصه بین‌المللی میان کشورها به اشتراک گذارد و در این راستا با استفاده از دیپلماسی توسعه طب نظامی، محورهای استراتژی آن در حوزه‌ی بین‌المللی و در عرصه جهانی مورد تبادل قرار می‌گیرد که گامی مهم در پیشرفت طب رزم به شمار می‌رود. علاوه بر آن یقینا با به کارگیری این دیپلماسی نیروهای مسلح کشورمان در توسعه‌ی طب نظامی و دیپلماسی‌های آن به هیچ عنوان فروگذاری نمی‌کند.


 


وی همچنین در ادامه گفت: این کنگره شکوهمند با هدف گسترش تبادلات علمی حوزه طب نظامی برای توسعه خدمات رسانی و کمک به مجروحین و آسیب‌دیدگان در حالی شکل می‌گیرد که هم‌اکنون در کشورهای اطراف منطقه شاهد واقعیت‌های تأسف‌بار و دهشتناکی از سوی غاصبان هستیم که علیه مردم بی‌گناه انجام می‌دهند.


سرلشکر باقری همچنین با انتقاد از حملات وحشیانه متجاوزین به مراکز درمانی یمن ادامه داد: این حملات در شرایطی همچنان علیه مردم مظلوم آن کشور ادامه دارد که متاسفانه حتی بیمارستان‌های یمن نیز از هجوم این حملات در امان نبوده‌اند و بالغ بر 2 هزار مرکز درمانی تخریب و از مدار خدمت‌رسانی خارج شده‌اند و جنایت‌های پلید متجاوزین در یمن موجب تخریب امنیت مردم مظلوم آن کشور شده‌است بنابراین در چنین همایشی بررسی دغدغه‌های چنین کشورهای مظلومی باید مورد توجه قرار گرفته‌شود تا به واسطه‌ی آن بیش از پیش استراتژی‌های طب رزم برای کمک به آسیب‌دیدگان مظلوم مورد اهتمام قرار گیرد.


وی یادآوری کرد: انتظار می‌رود که این همایش گامی بسیار اساسی در حوزه‌ی گسترش تخصص‌ها و تدوین برنامه‌های نوین برای نقش‌آفرینی طب نظامی و استراتژی آن در عرصه‌ی بین‌المللی به شمار رود و از تمام میهمانان و شرکت‌کنندگان حاضر در این جمع در این راستا قدردان هستیم.

برچسب:

نظرات